"Brzydkie kaczątko" Hans Christian Andersen - poruszająca baśń w pięknym wydaniuBaśnie czasem bywają dość kontrowersyjną pozycją czytelniczą. Rodzice niezbyt chętnie sięgają po utwory autorstwa braci Grimm, bo krew się tam dość często leje, a rozwiązania fabularne czasem przerażają nawet i dorosłego czytelnika... Baśnie Andersena wydają się być bardziej "przyjazne", choć z drugiej strony i w nich wiele dramatycznych wydarzeń, losy bohaterów nie zmierzają do radosnego finału, a schemat nagradzania dobra i karania zła nie zawsze ziszcza się. Ale "odrzucenie" tego typu utworów jest w pewnym sensie unikiem, zatem warto choćby podjąć próbę lektury. Poza tym okazuje się często, że znajomość tych tekstów to swego rodzaju podstawa, pisarze czy filmowcy nierzadko nawiązują do kanonu baśni, zatem trudno się obejść bez zetknięcia się z tymi utworami. Zresztą wiele z nich budzi mniej kontrowersji niż "krwawe" baśnie Grimm'ów - choćby właśnie "Brzydkie kaczątko" Hansa Christiana Andersena. 

Baśń w przekładzie Jarosława Iwaszkiewicza jest pięknym utworem, obrazowo pokazującym urok zakątka ogrodu, najbliższego otoczenia gniazda pewnej kaczki, której los wyznaczył rolę matki brzydkiego kaczątka. Autor świetnie charakteryzuje ptactwo zamieszkujące to gospodarstwo i w paru słowach, w opisie tonu oraz sensu ich wypowiedzi celnie zawiera prawdę o ich usposobieniu. Cechą wyróżniającą utwory Andersena jest pewien dramatyzm losów postaci. I w tym przypadku biedne brzydactwo znosi wiele upokorzeń, cierpi, jest odtrącone, zanim nadejdzie upragniona choć jednocześnie i nieoczekiwana odmiana losu. Warta przeczytania opowieść z krzepiącym finałem w wydaniu sygnowanym przez Festina Lente została wzbogacona o ciekawe ilustracje. Ich autorką jest Diana Karpowicz. Na każdej z rozkładówek jedną stronę zajmuje tekst, sąsiednią zaś - ilustracja, zatem to lektura nawet dla dość młodych odbiorców, którzy bardzo cenią wizualną stronę książek. To oczywiście sprawa ważna zawsze, jednak takie rysunki zaciekawiają, skupiają uwagę, zapadają w pamięć. Tu też kreska i barwa stanowią element charakterystyki, dlatego można powiedzieć, że to wydanie znakomicie skomponowane, zaplanowane.

Zwracają uwagę i takie "techniczne" jeszcze zalety: twarda okładka, solidne szycie. Barwy okładki przyciągnęły jak magnes Starszą, która z rosnącym zainteresowaniem słuchała baśni. Spodobała się jej bardzo, no i teraz doskonale już wie, co oznacza wyrażenie "brzydkie kaczątko". A to tylko jedna z propozycji Fundacji Festina Lente - możemy także nabyć wersję wzbogaconą o zagadki i kolorowanki, jest również bezpłatna wersja audio - w języku polskim oraz  baśń po angielsku.

Polecam
Katarzyna


"Brzydkie kaczątko"
Autor: Hans Christian Andersen
Ilustrator: Diana Karpowicz
Wydawnictwo: Fundacja Festina Lente
Liczba stron: 52
Oprawa: twarda
Format: 20 x 16 cm
ISBN: 978-83-7904-155-8Komentarze