"Pałac Prezydencki dla dzieci" - szczególna wizyta w wyjątkowym miejscu z niebanalnym przewodnikiem
W rozmowach z najmłodszymi bardzo często pojawiają się ważne pytania: dlaczego ptaki nie rozmawiają z ludźmi? Ile jest ziarenek piasku na świecie? Czym zajmuje się prezydent? U nas właśnie Starszą sprawy związane z istotą państwa, jego władzami i symbolami zaczęły bardzo interesować. Z wielkimi emocjami oglądała ceremonie wręczenia medali polskim sportowcom, bo na maszcie pojawiła się flaga Polski, zabrzmiał hymn - radość udzieliła się i najmłodszym. 

Dlatego lektura książki autorstwa Michała Rusinka z ilustracjami Joanny Rusinek jest u nas często ponawiana. Ważki temat książki - przeszłość i teraźniejszość Pałacu Prezydenckiego - zyskał w tej pozycji piękną oprawę. Imponujące rozmiary książki, stonowane barwy okładki z lakierowanymi elementami, stylowy wzór wklejek - to wszystko wprowadza czytelnika w odpowiedni nastrój. Do lektury zaś zaprasza osoba szczególna - Anna Komorowska, małżonka prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego (tekst ten znajduje się na pierwszym zdjęciu poniżej). Naszym - czytelników - przewodnikiem też będzie ktoś nietypowy - a mianowicie... lew!

Jest to jeden z lwów wyrzeźbionych w 1821 r. z piaskowca  przez włoskiego rzeźbiarza Camilo Laudiniego. Towarzyszący nam podczas poznawania historii i kolejnych pomieszczeń czworonóg jest doskonale zorientowany w tych kwestiach. Opisuje inicjatora budowy pałacu, jego kolejnych właścicieli, losy obiektu w czasie rozbiorów, podczas II wojny światowej, a także po odzyskaniu niepodległości - i wreszcie decyzję o przeznaczeniu pałacu na siedzibę polskiego rządu. Opowieść ta jest ilustrowana obrazami szczególnych, znaczących chwil i ważnych dla dziejów pałacu osób. Kolejne strony przyniosą nam odpowiedź na pytanie, które nasunie się wielu małym czytelnikom: co też kryją te imponujące mury? Co znajduje się za rzędami okien? Odwiedzimy zatem pomieszczenia pałacowe, w których podejmowane są ważne decyzje, gdzie spotykają się głowy państw, w których wydawane są uroczyste obiady, gdzie wręczane są medale dla osób zasłużonych dla naszego kraju. Tu chciałabym wspomnieć o szczególnej osobie - bardzo skromnej, niezwykle utalentowanej i niedawno właśnie odznaczonej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - to Franciszek Racis. Pochodzący z Jasionowa w gminie Rutka-Tartak muzyk od kilkudziesięciu lat chroni i przekazuje innym tradycyjne wartości kultury ludowej, wraz z czworgiem wnucząt prowadzi rodzinną kapelę (tu można zobaczyć krótki materiał dokumentujący to wydarzenie - choć warto dodać, iż uroczystość ta miała miejsce w Belwederze - w którym obecny prezydent zamieszkał, odmiennie niż jego poprzednicy mieszkający właśnie w Pałacu Prezydenckim). Wydarzenie to miało miejsce podczas uroczystego rozpoczęcia Roku Oskara Kolberga. 

Pałacowy lew zna mnóstwo sekretów, zatem wyjawi, kto spotyka się w Sali Rokoko, co wiąże Jurka Owsiaka, twórcę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z Pałacem Prezydenckim, a także jak się zmienia żarówki w Sali Kolumnowej, w żyrandolu liczącym 156 żarówek. A to tylko kilka intrygujących wiadomości, które poznamy dzięki lekturze "Pałacu Prezydenckiego dla dzieci".  Interesująca, pięknie zilustrowana i pomysłowa książka to pozycja obowiązkowa - polecamy!

Katarzyna i dziewczynki

PS. Warto lekturę zaplanować sobie w okolicach godziny jedenastej, wówczas doskonale wpiszemy się w zamysł autorski związany z oprowadzaniem przez pałacowego lwa!"Pałac Prezydencki dla dzieci"
Autor: Michał Rusinek
Ilustrator: Joanna Rusinek
Wydawca: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 30 cm
ISBN: 978-83-937318-5-5


Komentarze