"5 bajek na dobranoc" - piękne opowieści o przygodach zwierząt
Wprawdzie w czasie mroźnej zimy rozpoczyna się pierwsza z zawartych w tej książce historii, ale koniec ostatniej już na piękną, letnią porę przypada. Zresztą jaka by to pora roku nie była, pozycja ta jest warta polecenia! Jej bohaterowie to zwierzęta i ci, których pasjonuje fauna, na pewno będą zachwyceni: bo opisy są plastyczne, autor bardzo empatycznie przedstawia przeżycia portretowanych postaci. Wiele ciekawych szczegółów świadczy o znajomości tematu.

Jednak i zawarte w tytule słowo "bajki" w pewnym sensie zobowiązuje. Zwierzęta porozumiewają się jak ludzie, przeżywają podobną gamę uczuć jak człowiek, ale i część zdarzeń ma znamiona fikcyjnych - w końcu to nie podręcznik czy encyklopedia, a literatura, książka mająca nas wzruszyć, rozbawić, skłonić do refleksji.

Zatem zwierzęcy bohaterowie mają silne poczucie więzi rodzinnych, ale i potrafią okazywać współczucie, nie zawsze kierują nimi zwierzęce instynkty, ważna okazuje się pomoc innym czy też nawet dobro ogółu. Zarówno wilczek, jak i zajączek żyją w tym samym lesie, nieopodal siebie, niedaleko też znajduje się lokum zajmowane przez nietoperzyka Gacusia Wielkie Ucho, nieco tylko dalej jest jezioro, gdzie żyje kaczorek Taś. Jest i jeszcze jeden bohater mieszkający "po sąsiedzku" - bocian. Jego gniazdo znajduje się na dachu obory u sympatycznych gospodarzy. Ta czteroosobowa rodzina - bo oprócz dwojga dorosłych jest i dwoje dzieci - chłopiec i dziewczynka, to bohaterowie, którzy mają pewnien wpływ na losy głównych postaci. Lubiący zwierzęta, zarówno te udomowione, jak i dzikie gospodarz jest znawcą ich psychiki, ale też i potrafi im pomóc, gdy zajdzie taka potrzeba. Tak się dzieje w przypadku wilczka, nietoperza, bociana, kaczorka... Jego żona i dzieci również z szacunkiem i troską traktują tych niespodziewanych (choć i oczekiwanych - jak bociek) gości. 

Nie wszystkie zdarzenia czy informacje są wiernym portretem zwierząt, w pełni zgodnym z naturą, część wiadomości warto zatem zweryfikować - jeśli zależy nam na przekazaniu rzeczowych informacji na temat tych przedstawicieli fauny. Jedyny "zarzut" to ten, że ludzie raczej nie używają karabinów do polowań... (tak podane to zostało w bajce o wilczku).

Ilustracje także doskonale pasują do tych opowieści: szczegółowe, realistyczne, pokazują najistotniejsze momenty danej historii. 
Ciekawe i intrygujące historie, przynoszące i obraz przyrody, zwierząt, ale i wartościowy przekaz dla czytelników czy też małych słuchaczy.

Polecam
Katarzyna
"5 bajek na dobranoc"
Autor: Antoni Dorogusz-Doroszkiewicz
Ilustrator: Paulina Hirsch
Wydawca: Novae Res
Format: 145x205mm
Oprawa: miękka
Liczba stron: 158
ISBN: 978-83-7722-932-3


Komentarze