"Feliks - kot astronauta" - niezwykły uczestnik kosmicznego lotu
Zawsze się nam wydawało, iż koty są doprawdy wyjątkowo inteligentne!:) Taki też jest Feliks. Wprawdzie fakt, iż zainteresował się nim człowiek niezwykle zasłużony dla francuskiej kosmonautyki - naczelny dyrektor Francuskiego Ośrodka Badań Kosmicznych było przypadkiem, ale wszelkie kolejne próby, którym poddano tego sympatycznego czworonoga wykazały niezbicie, że jest pod wieloma względami wyjątkowo i wprost idealnie nadaje się do wysłania go w przestrzeń kosmiczną. 

Jest rok 1963, zatem eksplorowanie przestrzeni pozaziemskich dopiero raczkuje. Podejmowane są kolejne próby, w kosmosie były już psy wysłane przez Rosjan, małpy "oddelegowane" przez Amerykanów, a teraz francuscy naukowcy zastanawiają się, jakie zwierzę oni mogą wysłać. Szczęśliwy, mimo odniesionych obrażeń, finał upadku z szóstego piętra dzielnego kota daje asumpt do podjęcia decyzji, iż to właśnie przedstawiciel tego gatunku uda się w tę niezwykłą podróż. 

Aby uniknąć stronniczości, pracownicy ośrodka przeprowadzają swoisty nabór "kandydatów" - zgłoszone koty przechodzą szczegółowe testy, są poddawane wielostronnym badaniom. Na równi z nimi o prawo do wzięcia udziału w locie walczy Feliks. I jak mówi nam tytuł lektury - jest to dość skutecznie przeprowadzona "walka". 

Dzięki tej historii mali pasjonaci tej tematyki dowiedzą się, jak w początkach kosmonautyki przeprowadzano testy kandydatów do lotu, poznają ciekawe szczegóły dotyczące pierwszych stacji kosmicznych. Autor poświęca też nieco miejsca wyjaśnieniu podstawowych kwestii dotyczących budowy wszechświata, zatem nawet osoby, które nie są zagorzałymi pasjonatami tych zagadnień, bez trudu zrozumieją opisywane zdarzenia. 

Jest to zatem lektura dla kociarzy i dla miłośników kosmonautyki, ale też i dla wszystkich, których interesuje otaczający nas świąt - w końcu poznawanie tajemnic kosmosu jest niezwykle intrygujące!Polecam
Katarzyna

"Feliks - kot astronauta"
Autor: Andrzej Urbańczyk
Ilustrator: Artur Gołębiowski
Wydawnictwo: Dookoła Świata
Oprawa: twarda
Liczba stron: 72
Format: 20 x 20 cm
ISBN: 978-83-62754-05-2Komentarze