"Czarownica i kot", "Czarownica i ryba" - poznajcie sympatyczną wiedźmę i jej pupila!
Wprawdzie na co dzień nie mamy okazji spotykać się z takimi osobami, jednak zapytani o atrybuty czarownicy bez wahania wyrecytujemy, że jest to latająca miotła, szpiczasty kapelusz, magiczna kula oraz oczywiście kot! Ten przesympatyczny zwierzak, przedstawiciel Felis catus czy też Felis silvestris catus lub inaczej Felis domesticus jest nieodzownym mieszkańcem domu czarownicy. Jego tajemnicza natura, niezależność i nieprzewidywalność jego zachowania sprawiają, że jest idealnym towarzyszem tak zagadkowej i mrocznej osoby jaką niewątpliwie jest wiedźma. 

Ale czy nie bywają wyjątki od reguły? Czy zawsze czarownica musi być osobą o niesympatycznych cechach charakteru? Czy musi knuć podstępne plany? Autorka Maja Strzebońska przekonuje nas, iż można spotkać i taką osobę, która będzie budzić w nas ciepłe uczucia - zamiast przerażać i budzić grozę. Będziemy nawet jej współczuć, bo jest to smutna czarownica...

A któż nie byłby smutny, jeśli znalazłby się w takiej sytuacji: sam, pozbawiony towarzystwa? Na szczęście los zsyła czarownicy druha. Pewnie zastanawialiście się czasem, skąd czarownice biorą swoich pupili - otóż zapewne są różne drogi, którymi trafiają koty pod dach swych pań. Kot, o którym mowa w książce "Czarownica i kot" ni stąd, ni zowąd pojawił się w lesie i donośnie dawał znać o tym, że potrzebuje opieki. Głos ten usłyszała czarownica i odnalazła zwierzaka pod jednym z drzew. Jak zapewne się domyślacie, niebawem kocię znalazło się w domu wiedźmy. Kto kiedykolwiek opiekował się takim maluchem, ten wie, że choć malutki, to wymaga wielu starań, choć i radość przysparza mnóstwo! Zatem dla wielbicieli kotów i zabawnych, wzruszających historii jest to pozycja idealna - dziewczyny słuchały oczarowane. Sympatyczna historia wzbogacona jest o zabawne ilustracje, których bogactwo szczegółów zajmuje na długo i przybliża nam niebanalną bohaterkę.

Uchylę nieco rąbka tajemnicy i zdradzę, że znaleziony tak niespodziewanie kotek choć o białym umaszczeniu, a jednak tradycja każe, by towarzysz czarownicy miał czarną sierść, to mimo tego stał się pełnoprawnym i ulubionym domownikiem w krzywej chatce na skraju lasu. A jak wiadomo - koty to dość łakome zwierzęta. Nowa opiekunka starała się jak najlepiej troszczyć o swego pupila, ba, rozpieszczała go, podtykając pyszne smakołyki. Jednak wiadomo - wszystko kiedyś się kończy, także i w spiżarni zaświeciło pustkami. By ten stan rzeczy naprawić, ta sympatyczna dwójka wybrała się na ryby. Czarownice zapewne kojarzą się nam z omnipotencją, ale autorka uczyniła swą bohaterkę raczej bardziej zaradną, operatywną, wytrwałą w dążeniu do celu niż wszechmocną. 

Jak się udał połów? Ha, takie przedsięwzięcia mają bardzo różny finał i nawet jeśli cechuje nas wielka cierpliwość i jesteśmy zdeterminowani, by osiągnąć cel, to nie zawsze oczekiwane skutki następują... Ale nie do końca była to bezowocna wyprawa, choć na kolacje nie było rybnej przekąski... "Czarownica i ryba" to historia wzruszająca, zapadająca w pamięć i skłaniająca do refleksji, choć i nie brak jej akcentów humorystycznych. 

Bohaterowie tych książek są nieco nietypowi, ale być może dlatego tym bardziej intrygują. A po przeczytaniu dwóch części zapewne w wielu domach usłyszeć będzie można pytanie: "Nie ma kolejnej części?" No tak, nie ma - jeszcze! Niebawem kolejne przygody sympatycznej wiedźmy i jej małego czworonożnego przyjaciela! 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Czarownica i kot"


"Czarownica i kot"


"Czarownica i ryba"


"Czarownica i ryba" "Czarownica i kot""Czarownica i ryba"
Autor: Maja Strzebońska
Ilustrator: Alicja Karczmarska-Strzebońska
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: miękka
Liczba stron: 32
Format: 20x27 cm
ISBN: 978-83-7915-016-8, 978-83-7915-017-5
Komentarze

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)