"Dwoje ludzi" - poetycko o związkach - trudach i radościach
Jest w książkach autorskich to magiczne "coś" - oczywiście różne są tego typu lektury, jak i różni autorzy, jednak dostrzec można swego rodzaju spójność w tych publikacjach. Wspaniały pisarz i genialny ilustrator mogą w pewnym sensie "walczyć" ze sobą o uwagę odbiorcy, ale chyba jeszcze ważniejszą sprawą jest idealne uzupełnianie się tekstu i obrazu, z którym mamy do czynienia właśnie w przypadku autorskich książek. 

A w przypadku tej lektury mamy do czynienia z mistrzostwem. Po prostu. Od "Wędrowania przy zasypianiu" zachwyciliśmy się twórczością Pani Iwony Chmielewskiej, ale kilka lat minęło, zanim udało się trafić do czytelniczego raju;) Książki jej autorstwa są docenianie wreszcie i w kraju, ukazują się nowe pozycje, pojawiają się przekłady wcześniej opublikowanych za granicą utworów. "Dwoje ludzi" miało swój debiut w Korei, sześć lat temu.

Książka zachwyca przeróżnych czytelników - u nas "zbiorowo" jest admirowana, dziewczyny z pasją analizują ilustracje, w których symbolika, przeróżne niuanse znaczeniowe, ukryte czy zasygnalizowane sprawiają, że można na długi czas zagłębić się w lekturze. A dorośli... No cóż, wzruszają się, czytają po wielokroć, przychodzi chwila refleksji nad tymi słowami, które tak prosto, klarownie, ale i zaskakująco puentują, komentują to, co najistotniejsze... 

Tematem są związki międzyludzkie: to, jak rozmaicie wspólna egzystencja przebiega, co znaczą dla siebie nawzajem bliskie osoby, które wspólnie idą przez życie. Autorka odnajduje analogie w naszym otoczeniu, w tym, co na co dzień widzimy: dwoje ludzi są jak wyspy, okna pokoju, dwa różne zegar, kwiat i łodyga... 

W ilustracje wkomponowane zostały dłonie, twarze, ludzkie sylwetki - to obrazowe dopełnienie tekstu oddziałuje nie tylko na najmłodszych, a same stwierdzenia, w których wciąż mowa o "ludziach" sprawiają, że spostrzeżenia te nabierają uniwersalnego charakteru, przemawiają do każdego. 

Piękna książka - a choć "obrazkowa", to nie podlega ograniczeniom wiekowym "w górę" - wprost przeciwnie, z wiekiem nasz odbiór będzie pełniejszy.

Polecam
Katarzyna

"Dwoje ludzi"
Autor, ilustrator: Iwona Chmielewska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 20 x 28,3 cm
ISBN: 978-83-7278-933-4Komentarze