„Mała orkiestra. Przewodnik dla dzieci o muzyce.” książka z płytą


O czym jest książka?
Książka, jak łatwo się zorientować ;)  jest o muzyce, orkiestrze, a co za tym idzie o instrumentach, zapisie nutowym i wielu nierozłącznych kwestiach.


Co możemy w niej znaleźć?
Składa się z 7 rozdziałów. 

W pierwszym znajdziemy informację skąd się wzięła muzyka

Cztery kolejne dotyczą rodzin instrumentów: perkusyjnych, dętych oraz strunowych, ich członków, a także instrumentów, które warto znać. Na początku tych rozdziałów opisana jest kolejno każda rodzina instrumentów, jej specyfika, historia, a następnie jej członkowie oraz wiele ciekawostek na ich temat. 

Szósty rozdział to zaproszenie na koncert. Z części tej dowiemy się wielu interesujących i szczegółowych informacji o filharmonii, orkiestrze symfonicznej, zespołach kameralnych, zespole muzyki dawnej, zespole ludowym, chórze, operze, dyrygencie oraz partyturze.

Ostatni element opisany w książce to zapis nutowy. Tu znajdziemy historię zapisu nutowego oraz obecnie stosowaną metodę zapisu.


Do kogo jest kierowana?

Książka kierowana jest przede wszystkim do dzieci. Sądzę, iż będzie cieszyć się największym zainteresowaniem wśród uczniów szkoły podstawowej (dla przedszkolaków może być nieco za trudna). Po przeczytaniu owych treści uczniowie zaskoczą swoją wiedzą niejednego nauczyciela ;)

Pozycja ta będzie także niezwykle przydatna dla nauczycieli przedszkoli oraz szkół- jako pomoc dydaktyczna. Sama korzystałam z niej przygotowując lekcję muzyki o orkiestrze i instrumentach. Nieskromnie powiem, że wyszła fantastycznie, a owa książka bardzo mi w tym pomogła.


Dodatki
Do książki dołączona jest płyta CD, zawierając dźwięki 35 instrumentów muzycznych. To niezwykle wielka pomoc dla nauczyciela chcącego zaprezentować swoim uczniom w warunkach szkolnych orkiestrę oraz jej „członków”.Ocena pozycji
Książkę oceniam celująco. Swym bogactwem informacji zaspokoi niejednego ciekawskiego, czy też miłośnika muzyki, chcącego posiąść szeroką wiedzę na jej temat. Pozycja ta jest niezwykle szczegółowa, a jej treści przedstawione są w sposób rzetelny, ale i jasny. Sądzę, iż rozbudzi w wielu czytelnikach chęć poszerzania swoich horyzontów muzycznych.

Gorąco polecam
Magda

Autor:   Magdalena Marcinkowska
Wydawnictwo:   Papilon
Oprawa:   zintegrowana
Liczba stron:   128
Format:   220x220mm
Premiera:   sierpień 2010

Komentarze