„Moja księga eksperymentów”O czym jest książka?
Oczywiście o eksperymentach ;) tych małych, ale także i dużych, które z powodzeniem możemy przeprowadzić w domu, czy też w szkole. Ma to na celu przybliżenie dziecku pewnych zjawisk zachodzących w najbliższym otoczeniu oraz objaśnieniu krok po kroku jak skonstruować np. łódkę z napędem odrzutowym, elektromagnes, czy kalejdoskop. Organizacje i przebieg eksperymentów objaśniają nam i towarzyszą mali badacze- bohaterowie książki: Magda i Piotruś.

Co możemy w niej znaleźć?
Składa się z wstępu oraz 6 rozdziałów.        
We wstępnie znajdziemy krótkie słowo kierowane do rodziców, min. informacje, iż eksperymenty dzieci mogą wykonać samodzielnie przy niewielkim wsparciu opiekuna. Znajdziemy także sugestie i rady dotyczące przygotowania, o czym powinniśmy pamiętać, w co się zaopatrzyć i na co zwrócić uwagę.        
W książce tej znajdziemy rozdziały takie jak: świat i wszechświat, czas i pogoda, ruch i siły, energia i elektryczność, zjawiska optyczne, komunikacja. Na końcu książki natkniemy się na ABC naukowca, to nic innego jak mały słownik trudnych pojęć i zjawisk.
Przy każdym eksperymencie z boku strony narysowane się oraz podpisane ilustracje rzeczy, które będą niezbędne do przeprowadzenia owego eksperymentu. Następnie opisane są kolejno etapy konstruowania przedmiotów, wynalazków oraz informacje, które warto wiedzieć.
Kilka zdjęć wybranych eksperymentów:Do kogo jest kierowana?
Książka kierowana jest do dzieci. Za równo do przedszkolaków jak już do szkolniaków.
Inspirację i pomoc znajdą tu także nauczyciele przedszkoli oraz szkół. Pozycja ta okaże się niezwykle pomocna w objaśnieniu pewnych zjawisk, ale także w urozmaiceniu zajęć i zaciekawieniu podopiecznych obserwacją świata i wszystkim co nas otacza, a co za tym idzie nauką, badaniami i eksperymentami, bez których pozostalibyśmy w przysłowiowej jaskini ;)

Ocena pozycji
Książkę oceniam celująco. Swoją nieprzeciętnością, bogactwem pomysłów, eksperymentów zaspokoi niejednego ciekawskiego i pomoże znaleźć mu odpowiedź na niełatwe pytania dotyczące dnia codziennego. Forma książki jest jasna, przejrzysta i przystępna, rysunki kolorowe i wzbudzające ciekawość.

Gorąco polecam
Magda

Autor:   Francesca Massa
Wydawnictwo:   Papilon
Seria wydawnicza: Centrum Edukacji Dziecięcej
Oprawa:   twarda
Liczba stron:   48
Format:   297x235mmKomentarze