"Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie" - wzruszająca lektura o niezwykłych czworonogach



Nasz pies, Bob, był najpoczciwszym stworzeniem pod słońcem. Dziewczynki go uwielbiały, a on cierpliwie znosił nieporadne głaskanie, gdy były młodsze i delikatnie wybierał z ich rączek podawane mu smakołyki, bo obie panny uznały, że taki sposób karmienia jest najlepszy. Był niezwykle wielkoduszny jeśli chodzi o koty: kolejne pojawiające się w naszym domu maluchy witał wręcz z radością. Nawet ostatni kociak, który mimo że nader mikry w zestawieniu z dość dużym psem, zawsze prychał na jego widok i prężył grzbiet, co oczywiście zbyt wiele nie dawało - dysproporcja rozmiarów była komiczna;) - był przez niego traktowany z sympatią. Gdy nas opuścił jako osiemnastoletni staruszek, zostawił po sobie wielką pustkę... 
Psy są zatem zwierzętami, które budzą naszą sympatię. Oczywiście lubimy je nieco "na dystans", bo wiadomo, że obce koty nie zbliżają się zbytnio do człowieka, psy mają inne zwyczaje, ale z drugiej strony niekoniecznie lubią, by je głaskać, a złamanie tej reguły może skończyć się nieprzyjemnie. 

Renata Piątkowska jest autorką wielu lubianych historii dla najmłodszych traktujących o ich sprawach, problemach, radościach i smutkach. Książka przez nią napisana, a dotycząca trudnego tematu - losu Żydów podczas II wojny światowej - "Wszystkie moje mamy" bierze udział w obecnej edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą PRZECINEK I KROPKA 2013. W niniejszej pozycji bohaterami są najwierniejsze, bardzo lubiane zwierzęta - psy, a jest to znakomita lektura dla tych, którzy je kochają, ale i dla nieprzekonanych - bo z pewnością po przeczytaniu wzruszających opowieści na pewno zmienią zdanie!

Dziesięć historii o psach łączy jedno - wszystkie pokazują, że są to zwierzęta o wielkim sercu, wierne, oddane, mądre i odpowiedzialne! Niezależnie od tego, czy rasowe, czy wielorasowe, małe czy duże - zawsze pokazują, że powiedzenie o "psiej wierności" jest prawdziwe, a przekonanie, że "pies jest najlepszym przyjacielem człowieka" jest wspólne dla bardzo wielu osób.

Na wklejkach widzimy ślady psich łap i odciski butów - krzyżują się, przecinają - podobnie połączone są i nasze losy: ludzi i ich czworonożnych podopiecznych. Zapewniamy psom schronienie, opiekę, a one odwdzięczają się jak umieją najlepiej: wierną służbą, zabawą, towarzystwem, ale i pomocą w trudnych sytuacjach. Takie też przykłady znajdziemy w tej lekturze - poczynając od psa-ratownika Barrego, poprzez Czarusia, który uratował swą małą pani - kilkuletnią Haneczkę, po psa-"lekarza" Bratka czy Basko, który odstraszył groźnego napastnika, jest też mądry pies-przewodnik Karmel. Piękną cechą charakteru typową dla psów jest - można to chyba tak określić - altruizm - Imka opiekuje się jeżykami-sierotami, Reks łapie ryby dla stadka kociąt, Dunaj i Azor wspierają się nawzajem.

Opowieści są pisane w pierwszej lub trzeciej osobie, ale autorka oddaje też w pewnym sensie głos czworonogom, w treść historii wplata "psie" refleksje, które także są świadectwem poczciwości, skromności i dobroci tych stworzeń. To wzruszająca lektura i pięknie wydana książka - polecamy!

Katarzyna i dziewczynki 







"Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie"
Autor: Renata Piątkowska
Ilustrator: Katarzyna Bukiert
Wydawnictwo: Bis
Oprawa: twarda
Liczba stron: 120
Format: 16,50 x 23,50 cm
ISBN: 978-83-7551-326-4





Komentarze

  1. Kupiłam tę książkę po przeczytaniu recenzji - i rzeczywiście - piękna, ciepła, wyciskająca łzy i wzruszająca. Bardzo ją polubiliśmy:)
    Antka

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)