„Różności na uroczystości przedszkolne i szkolne”O czym jest książka?
Pozycja ta jest przede wszystkim o uroczystościach, świętach związanych z naszym krajem i kulturą, ale także sposobie i pomysłach na ich spędzanie, przeżywanie i po prostu świętowanie.

Co możemy w niej znaleźć?
Składa się z wstępu oraz 19 rozdziałów. Każdy rozdział to inne święto:   
Nowy Rok, Karnawał, Dzień Babci i Dzień Dziadka, Walentynki, Dzień Kobiet, Pierwszy dzień          wiosny, Wielkanoc, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Ojca, Noc świętojańska, Dzień Chłopaka, Święto pieczonego ziemniaka, Dzień Nauczyciela, Halloween, Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, Andrzejki, Adwent, Boże Narodzenie.
We wstępie przedstawiona zostaje rodzina Przyjaznych: mama Basia Przyjazna, tato Michał Przyjazny, dzieci; Marcelina i Kacper Przyjaźni oraz pies Bambus. Razem z bohaterami książki- rodziną Przyjaznych wybieramy się w podróż przez najważniejsze święta obchodzone w naszym kraju w ciągu całego roku.     
Na początku każdego rozdziału opisane jest dane święto, jego specyfika oraz związane z nim zwyczaje. Następnie proponowane są sposoby spędzenia tego dnia, sposobu jego świętowania. Propozycje te to zarówno zabawy, czynności jak i prace twórcze, czy też pomysły na różnego rodzaju podarunki.    

Kilka zdjęć wybranych „propozycji świętowania”:

prezent dla dziadka

niespodzianka walentynkowa


ozdoby wielkanocne

prezent na dzień chłopaka


Do kogo jest kierowana?
Książka kierowana jest do dzieci za równo w wieku przedszkolnym jak i wczesnoszkolnym, ale także i do rodziców oraz nauczycieli przedszkoli i klas początkowych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie; sposób na wspólne spędzenie czasu, wyjątkowe świętowanie, pielęgnowanie rodzimych tradycji, pomysły na wyjątkowe prezenty, czy też ozdoby i dekoracje związane z różnymi świętami.

Ocena pozycji
Książkę jest dobrą pozycją do rodzinnego świętowania i szukania pomysłów na kreatywne i miłe spędzanie wolego czasu i oczywiście świętowanie. Jestem nieco rozczarowana pod pewnym względem jako nauczyciel, gdyż spodziewałam się w tej pozycji znaleźć więcej pomysłów na nieco bogatsze organizowanie i spędzanie różnego rodzaju świąt z podopiecznymi. Większość pomysłów jest mi bardzo dobrze znana, co nie oznacza, iż książka jest zła. Sądzę, że wiele rodziców i opiekunów znajdzie dzięki tej pozycji sposób na wspólne, rodzinne świętowanie.
I tego wszystkim gorąco życzę!
Magda


Autor:   Ewa Miedzińska
Wydawnictwo:   Papilon
Seria wydawnicza:   Centrum Edukacji Dziecięcej
Oprawa:   twarda
Liczba stron:   120
Format:   290x205mmKomentarze