"Leśni bracia" - tam, gdzie magia spotyka rzeczywistość
Dobrze mieć brata, to sprawa oczywista, a gdy jeszcze na dodatek ten brat to taki kumpel, przyjaciel, gdy różnica wieku jest niewielka, to jest to chyba największa radość! Bracia Bazyli i Marcepan są równoprawnymi bohaterami tej pozycji - jak zresztą to sygnalizuje jej tytuł. Biorą wspólnie udział w niezwykłych zdarzeniach, a choć często rywalizują ze sobą czy też zdarza im się czegoś sobie nawzajem zazdrościć, to można uznać, że to wzorowe rodzeństwo - jeden za drugim pójdzie w ogień, a nawet... pod wodę, do pałacu próżnego, ale i bardzo groźnego wodnika Szkaradka!

Treść tej pozycji to pięć opowiadań ściśle związanych ze światem przyrody. Leśni bracia żyją nieopodal lasu, w niewielkiej miejscowości, a najbliższe otoczenie jest dla nich miejscem zabaw, poznają je z zapałem, odkrywają jego sekrety. I chociaż młodszy z chłopców marzy o komputerze, to gros czasu spędzają w lesie, nad wodą, na rowerowych wyprawach, no i oczywiście pomagając innym. Tacy to mali altruiści;) Ale bądźmy szczerzy - któż nie chciałby pomóc pani Mgle, sprawić, by jej mąż - Deszcz, wrócił do domu, uratować Leśnego Dziada, który został podstępnie zaklęty, ocalić ptaki, na które dybie pewien mający bardzo nieczyste zamiary rzezimieszek? Zwłaszcza miłość do ptaków nas ujęła, choć trzeba przyznać, że pełne dramatycznych zwrotów akcji opowiadanie "Leśna Baba" także pochłonęło nas bez reszty. A i przygoda związana z ratowaniem Deszczu... Jak widzicie - mają te historie swoisty urok, a choć dzieją się w dość "zwykłym" miejscu, to dodane przez autorkę pierwiastki magii zaskakują, intrygują, ciekawią. 

Wyznam jednak, że pierwsza opowieść, a zwłaszcza przywołana przez spotkanego przez chłopców grzybowego ludka historia pojawienia się grzybów, nieco przeraziła Starszą (jej bohaterem jest zagubione i nigdy nieodnalezione dziecko). 

To na pewno ciekawa pozycja dla lubiących przyrodę, naturę, świat fauny, flory. Choć nie spodziewajmy się po tej lekturze naukowych wyjaśnień - pojawia się za to magia, niezwykłość, ludowe wierzenia, niebanalne postacie. Zatem zadowoleni będą czytelnicy ceniący takie połączenia realności i fantazji. 

Kolejna zaleta to świat wartości pokazany w opowiadaniach: chłopcy stają po stronie dobra, nie wahają się, by pomóc potrzebującym, nawet gdy wiąże się to z pewnym ryzykiem, kochają przyrodę - chronią ją i dbają o nią, są pomysłowi, pełni zapału, niestrudzeni w dążeniu do celu.

Ilustracji nie ma w tej pozycji zbyt wiele, zatem wielbiciele dłuższych historii będą usatysfakcjonowani - jest co czytać;) Choć nie jest to lektura na zbyt długo... Pochłonięci czytaniem nawet nie zauważycie, że polubiliście Marcepana i Bazylego, a tu już czas się z nimi żegnać... A może można liczyć na kontynuację ich przygód? Uśmiechamy się do Pani Autorki!:)

Polecam
Katarzyna


"Leśni bracia"
Autor: Weronika Kurosz
Ilustrator: Elżbieta Kidacka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Oprawa: twarda
Liczba stron: 120
Format: 20x19 cm
ISBN: 978-83-7506-983-9
Komentarze