"Sekret Milly" - tajemnica, która zmieniła wszystko...
Mam wrażenie, że okładka może nieco mylić odbiorcę. Sięgając po tę lekturę nie do końca spodziewamy się pewnie takich wydarzeń, jakie zostały opisane. Radosne kolory, kwiatowe wzory mogą kojarzyć się z lekką, zabawną tematyką, a tytułowy sekret - z jakimś typowym problemem, jakie miewają nastolatki.

Ale tak nie jest - bo nic w tej książce nie jest typowe. Rodzina Milly jest niewielka, ma jedynie mamę, żadnych innych krewnych, no i jest jedną z bliźniaczek. Pięć minut starsza Lily od momentu narodzin - tak sądzi przedstawiająca tę historię dziewczynka - skupiała całą uwagę otoczenia, zawsze była bardziej operatywna, odważniejsza, otwarta, bezpośrednia. Milly, choć wizualnie identyczna, była raczej cieniem siostry, realizowała jej pomysły, podporządkowywała się jej. 

W momencie, gdy rozpoczyna się akcja powieści, nastąpił pewien przełom: do tej pory dziewczyny były nierozłączne, przez długi czas ubierały się identycznie, siedziały w jednej ławce w szkole. Teraz - z powodu jak to nazywa Milly - Incydentu, postanawia ona zmienić szkołę, by zacząć "od nowa". Wyjaśnia mamie i pracownicy socjalnej, że będzie to okazja, by zostawić za sobą przeszłość. Ale jaki sekret skrywa Milly? Co wydarzyło się parę miesięcy wcześniej? To bolesne zdarzenie, o którym dziewczyna nie chce wspominać, choć jej terapeuta uważa, że opowiedzenie o tym byłoby dobrym krokiem na drodze ku otrząśnieciu się z traumy. Mężczyzna daje Milly piękny notatnik (to zapewne jego wzór w pewien sposób jest obecny na okładce książki) i sugeruje jej, by zaczęła pisać dziennik. 

Od tej pory poznajemy Milly niejako dwutorowo: dziewczyna opowiada o codziennych zdarzeniach, nowej szkole, nowych koleżankach, zmianach w domu. To także niezwykłe miejsce - spory budynek był schronieniem dla wielu osób, nie byli spokrewnieni, ale łączyła ich przyjaźń, ideologia, wspólnota interesów. Teraz rodzina Milly mieszka w piwnicy odkupionej przez jej mamę od właściciela domu, a sam właściciel ze swoją rodziną wyjeżdża za granicę w ramach wymiany, zatem niejako na jego miejsce przyjeżdża ze Stanów profesor z żoną i synem, więc i relacje z nowym intrygującym mieszkańcem domu będą tematem książki. W każdym rozdziale poznamy też fragment z przeszłości Milly - dziewczyna opisuje w dzienniku swą siostrę, dzieciństwo, dorastanie, poszukiwania ojca i zbliża się nieubłaganie do wyjawienia, czym był "Incydent". 

Książka okazuje się być ciekawym spojrzeniem na relacje w rodzeństwie, nie tylko zresztą bliźniaczym, poruszająca lektura pokazuje także, jak traumatyczne zdarzenia wpływają na młodego człowieka. To pozycja warta przeczytania - nielekka, ale i w pewnym sensie budująca, poza tym świetnie napisana - przykuwa uwagę, buduje napięcie, bardzo prawdziwie oddaje uczucia bohaterki. 

Polecam
Katarzyna"Sekret Milly"
Autor: Penelope Bush
Wydawnictwo: Akapit Press
Oprawa: miękka
Liczba stron: 190
Format: 13x20 cm
ISBN: 978-83-64379-35-2
Komentarze