"Amelia i Kuba. Godzina duchów", "Kuba i Amelia. Godzina duchów" - pełen emocji koniec wakacji;)

Starsza ma jasno sprecyzowane zdanie na temat istotnych różnic;) - "Chłopcy się biją, a dziewczynki ładnie rysują"! Jak się okazuje po lekturze dwóch wersji niesamowitej historii autorstwa Rafała Kosika, jest to trafne spostrzeżenie;) Wprawdzie do rękoczynów nie dochodzi, ale Kuba ma okazję zaprezentować swoją siłę, a pasją Amelii jest właśnie rysowanie!

A jednocześnie czytelnicy jasno widzą, że w sumie tak bardzo dziewczyny i chłopcy się nie różnią - bo każdy z dwojga bohaterów ma pewne trudności w komunikowaniu wprost swoich uczuć, zarówno Amelia, jak i Kuba chcą zaprezentować się z jak najlepszej strony i w ten właśnie sposób aranżują zdarzenia, zatem gdy plany nie wypalają - frustracja gotowa.

Choć można by powiedzieć, że Amelia - w przeciwieństwie do swej przyjaciółki Klementyny, odbiega nieco od stereotypu dziewczyny. Lubi kolor różowy, ale nie przesadnie;), bez reszty oddana jest swojej pasji - rysowaniu, a fakt, iż jest starszą siostrą Alberta, niezwykle trzeźwo myślącego i zafascynowanego możliwościami techniki chłopca, sprawia, że już w momencie poznania Kuba zwraca na nią uwagę, a z upływem czasu ta fascynacja wciąż się potęguje. Nieco przejaskrawiony obraz Klementyny, powierzchownej, "słodkiej", myślącej przede wszystkim o strojach i miłym spędzaniu czasu służy poniekąd "wyższym celom". Gdy dziewczynka ma okazję spojrzeć na siebie niejako z boku, dostrzega sporo wad i jest to rzeczywiście obiektywna ocena...

Ale nie tylko takie dydaktyczne przesłanie znajdziemy w tej lekturze - bo autor w krzywym zwierciadle przedstawia "ważne persony" ze świata biznesu czy rozrywki, wartość "genialnych" towarów tak szeroko reklamowanych w przeróżnych mediach czy snobizm niektórych mieszkańców zamkniętych osiedli - książka jest idealną pozycją na lato, bo intryguje, wciąga, bawi! Główni bohaterowie to dwie rodziny nowych lokatorów w Oak Residence, a ściślej rzecz ujmując - najważniejszymi postaciami są ich pociechy: jedenastoletnia Amelia i jej dziewięcioletni brat Albert, rówieśnik Amelii - Kuba i jego sześcioletnia siostra Milena, zwana Mi. Każde z nich to ciekawa postać, a ich niebanalne zainteresowania, pasja do zgłębiania tajemnic, chęć pomocy innym i odwaga sprawiają, że ostatnie dni wakacji będą bardzo emocjonującym czasem. 

Jak informuje tytuł - młodzi bohaterowie natkną się na... duchy! O dziwo - nie w ruinach zamku czy w wiekowym, opuszczonym domu, ale w niedawno oddanym do użytku apartamentowcu! Co więcej - tytułowa "godzina duchów" to wbrew powszechnemu mniemaniu nie północ, lecz kilkanaście minut przed dziewiętnastą! Młodzi bohaterowie postanawiają zgłębić tajemnicę tych zaskakujących zjaw (ich fizjonomia jest też wyjątkowa) - a determinacja sprawi, że historia skończy się nader pomyślnie.

Ale przecież nie tylko realizowaniem wyzwań stawianych przez rzeczywistość żyje młody człowiek: rodzina Kuby, państwo Rytel, urządza swoje mieszkanie, a fakt, iż wszelkie prace chce samodzielnie wykonać ojciec rodzeństwa, na co dzień dyrektor kreatywny w agencji reklamowej, zatem okaże się to dość karkołomnym zadaniem. Ich mamę czeka egzamin na specjalizację, a dzieci mają swoje pasje - Mi hoduje raczej nietypowe zwierzęta i "kolekcjonuje" wyrazy wyjaśniając je na swój sposób - dowcipnie i ironicznie (np. "Agencja reklamowa - kłamliwa organizacja wciskająca ludziom coś, czego nie potrzebują"), a Kuba lubi modelarstwo oraz... Amelię;) 

Amelia wciąż rysuje, jej brat Albert ma zespół Aspergera i wciąż konstruuje własnego pomysłu urządzenia badawcze, ich mama jest tłumaczką, a tata - architektem, co więcej - projektował apartamentowiec, w którym mieszkają i pracuje nad planami kolejnych budynków mających znaleźć się w okolicy. Ale prace nie mogą ruszyć, gdyż na przeszkodzie stoi pewien dziwaczny profesor - naukowiec, który nie chce opuścić starego domu znajdującego się nieopodal Oak Residence.

Jak widzicie - dzieje się mnóstwo, a poza tym bohaterowie to nader barwne, czasem nieco ekscentryczne postacie, a gdyby tego było mało, to jedenastoletni bohaterowie - Amelia i Kuba - "wpadli sobie w oko";) Jednak jak wiadomo, wyznanie wprost uczuć to trudna sprawa, więc na kartach książek będziemy śledzić kolejne etapy rodzenia się uczucia.

Rafał Kosik jest twórcą niezwykle popularnej serii, której bohaterami są Felix, Net i Nika, zatem takie autorstwo gwarantuje, że książki o przygodach Amelii i Kuby będziecie czytać w ekspresowym tempie. Jest tu wartka akcja, mnóstwo okazji do uśmiechu, są sympatyczne postacie i godne uwagi przesłanie. 

Jeszcze słówko o tym, dlaczego książki są dwie: w jednej wydarzenia poznajemy z perspektywy Amelii, jesteśmy świadkami wydarzeń w jej domu; kolejna książka przynosi nam intrygujący obraz codzienności w domu państwa Rytlów, a my oglądamy wydarzenia z punktu widzenia Kuby. To ciekawy zabieg, choć od razu zasugeruję, by czytać równocześnie oba tomy, wówczas na bieżąco zyskujemy pełny obraz zdarzeń.

Polecam
Katarzyna
"Amelia i Kuba. Godzina duchów", "Kuba i Amelia. Godzina duchów"
Autor: Rafał Kosik
Wydawnictwo: Powergraph
Liczba stron: 256, 280
Wymiary: 13,5 x 20,5 cm
ISBN: 978-83-64384-17-2, 978-83-64384-18-9

Komentarze

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)