"Maurycy i Mika podróżują przez pory roku i kontynenty" - fantastyczna wyprawa w świat przyrody
Temat - dobrze znany - przyrodniczo-geograficzna książka dla najmłodszych. Mnóstwo takich pozycji jest w księgarniach, ale zaręczamy - po wspólnej, wielokrotnej lekturze z Młodszą - że po książkę Olgi Dąbrowskiej warto sięgnąć! 

Otaczający świat ciekawi maluchy, ale przyznajmy szczerze: często nawet zapamiętanie kolejności pór roku to nie lada wyzwanie!;) Dlatego dobry pomysłem jest dozowanie wiedzy. Sporo takich "naukowych" książek dla najmłodszych jest przeładowanych informacjami, są zdjęcia, schematy, mapy, ciekawostki... To na pewno wiedza warta poznania, ale niejednokrotnie nadmiar wiadomości, szczegółów dekoncentruje, zniechęca najmłodszych odbiorców. 

"Maurycy i Mika podróżują przez pory roku i kontynenty" to według informacji na okładce książka przeznaczona już dla dwulatków. Zamiast wnikliwych opracowań na temat zmian pór roku oraz fauny, flory, ukształtowania powierzchni, znajdziemy sympatyczne, malarskie obrazy przedstawiające to, co bliskie i wprowadzające nowe informacje. Nie ma tu zacięcia, by z malucha zrobić alfę i omegę w dziedzinie biologii czy geografii, jest wyważona porcja wiadomości - idealna, by zaciekawić, by je zapamiętać. 

Ciekawym zabiegiem jest pomysł połączenia różnych miejsc motywem wyprawy, a jeszcze bardziej intryguje para tytułowych podróżników. Mika to roześmiana dziewczynka z dwoma kucykami, Maurycy zaś to... dinozaur, na dodatek w oryginalnym, niebieskim kolorze. Starannie przygotowują się do tej poznawczej ekspedycji, a potem ruszają w drogę - najpierw przez zmieniające się pory roku, potem zaś wyprawiają się na kolejne kontynenty. Sympatyczna para przyjaciół z entuzjazmem przyglądają się zwierzętom - kolejne strony przynoszą najmłodszym ciekawe informacje o wyglądzie, zwyczajach zwierząt, ulubionym pożywieniu. Pierwsza część wspólnej wycieczki, gdy Mika i Maurycy poznają pory roku, jest nieco poetycka, trochę symboliczna - niedźwiedź budzi się z zimowego snu w "prawdziwym" łóżku, jesienią lisy "śpiewają o słońcu" akompaniując sobie na gitarze, zimą kotki i ptaszki bronią się przed chłodem nosząc czapki i szaliki. Pomysł ten wydaje się być udany - w przystępny sposób  wyjaśnia pewne kwestie, utrwala wiadomości. Druga część wyprawy to już jak najbardziej realistyczne obrazy zwierząt - wszak jest to w pewnym sensie sedno tej wycieczki - poznanie fauny, specyfiki każdego z kontynentów.

Barwne ilustracje przykuwają uwagę, a jednocześnie nie są przeładowane kolorami, szczegółami. Zwierzęta można bez trudu zidentyfikować, zatem i sympatyczni podróżnicy i mali odbiorcy tych opowieści na pewno wiele się dowiedzą;)

Polecamy
Katarzyna i Młodsza


"Maurycy i Mika podróżują przez pory roku i kontynenty"
Autor, ilustrator: Olga Dąbrowska
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: twarda
Liczba stron: 60
Format: 20x19 cm
ISBN: 978-83-7915-047-2


Komentarze

  1. Bardzo dziękuję za tak miłą recenzję :) Cieszę się, że książeczka się podobała.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękujemy:) A książeczkę szczerze polecamy - najmłodszym i ciut starszym - na każdą porę roku!:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Znalazłam przypadkiem i cena i zawartość świetne ;-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)