"Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach" - ważne karty z naszej przeszłości
Dobrze jest mieć przyjaciół, zwłaszcza gdy tworzą taką dobraną, lojalną grupę jak bohaterowie "Naszej paczki". Pięcioro młodych osób, dziadek jednego z "paczkowiczów", który zawsze jest nieopodal oraz pies o intrygującym imieniu Dywan, który w nietypowy sposób dołącza do tej zgranej grupy to postacie, których nie sposób nie polubić. 

Paczka jest bardzo dobrze zorganizowana - jest szef (Jacek, narrator), mają też bazę (w parku), ustalają także "stroje organizacyjne", a spotkania przyjaciół stają się okazją do poznawania historii Polski, pochodzenia naszych tradycji, świąt, których proweniencja być może nie zawsze jest jasna, wiadoma. 

Sześć polskich świąt przywołanych w podtytule to Narodowe Święto Niepodległości, trzy majowe święta: Święto Pracy, Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji, najmłodsze - bo uchwalone w ubiegłym roku święto - Dzień Wolności i Praw Obywatelskich oraz Święto Wojska Polskiego. Skąd się one wywodzą, jaka jest ich historia, dlaczego są dla nas tak ważne - tego wszystkiego młodzi czytelnicy dowiedzą się z rzeczowo, klarownie napisanych i bogato ilustrowanych rozdziałów. Jak widać (na drugiej i trzeciej fotografii poniżej), są zdjęcia, rysunki, mapy, na swego rodzaju osi czasu ujęto wydarzenia związane z przybliżanym świętem. 

Z kolei charakterystyczna kreska Daniela de Latour to ilustracje do przygód bohaterów związanych z życiem bazy: ustanowieniu jej święta, symboli paczki, "walce o niepodległość" kryjówki - toczonej z wrogą grupą Maciupków, kwestiami porządkowymi, które okazują się nader trudne do rozwiązania, pojawia się też tajemniczy niszczyciel, który dewastuje to tak drogie dla wszystkich miejsce... Jednak okazuje się, że wszystkie sprawy da się ustalić dzięki gotowości do ustępstw, współpracy, umiejętności wypracowania kompromisu, choć trzeba też będzie czasem sięgnąć po inne metody, ale w słusznej sprawie nie można robić uników - trzeba walczyć! 

Zatem przygody paczki przyjaciół przykują uwagę nawet tych mniej lubiących lektury osób, a obrazowy sposób przedstawienia naszych tradycji związanych ze świętami narodowymi sprawi, że wiedza na ten temat zapadnie w pamięć. 

Świetna książka, doskonała propozycja dla każdego, nie tylko dla małych pasjonatów historii!

Polecam
Katarzyna


"Nasza paczka i niepodległość"
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Daniel de Latour
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 80
Format: 19x22,8 cm
ISBN: 978-83-281-0356-6Komentarze