"Niebieskie okno, czyli o Dekalogu, dzieciach i świętym Janie Pawle II" - jak przybliżyć najmłodszym przykazania?

Kto z nas nie zetknął się z historyjkami o tym, jak dzieci przekręciły słowa modlitwy, jak zapomniały słowa kolędy i same "stworzyły" ciąg dalszy? Czasem to przejęzyczenie, niekiedy brak biegłości w wymawianiu danej głoski, często archaiczne czy nieznane wyrazy w tekście sprawiają, że dochodzi do takich lapsusów. Wybaczamy to najmłodszym i zdarzenia te pozostają jedynie jako dykteryjki przywoływane przy okazji rodzinnych spotkań. 

Z czasem dzieci nabierają biegłości w zapamiętywaniu i bez zająknięcia śpiewają kolędy, mówią modlitwy. No właśnie - bez problemów, ale i bywa, że nieco bezrefleksyjnie. Tak się zdarza, gdy bardziej przywiązujemy wagę do znajomości formułek, tak jakby opanowanie pamięciowe miało przez "osmozę" sprawić, że zmieni się i czyjeś zachowanie, postępowanie. 

Dlatego z całą pewnością warto rozwiewać wszelkie wątpliwości, odpowiadać na pytania, tłumaczyć, podsuwać lektury przybliżające te kwestie. I taką doskonałą pozycją ukazującą sens i wartość przestrzegania dekalogu jest "Niebieskie okno, czyli o Dekalogu, dzieciach i świętym Janie Pawle II". Osoba papieża nieprzypadkowo została wybrana - starsi pamiętają, z jaką serdecznością odnosił się On do dzieci, z jaką radością je witał, ile sympatii im okazywał. 

Dlatego też Jan Paweł II został przedstawiony jako ten wciąż troszczący się o najmłodszych dobry opiekun. Z niebieskiego okna obserwuje, jak się zachowują dzieci w różnych życiowych sytuacjach. Nie unikają one popełnienia błędów, w końcu nikt nie jest nieomylny, ale dzięki życzliwemu wsparciu, taktowym napomnieniom, zwróceniu uwagi wszystkie osoby postępujące niewłaściwie dostrzegają, że takie zachowanie smuci bliskich, krzywdzi innych, ba - że sami sobie wyrządzamy krzywdę lekceważąc Boże przykazania.

Trafnie dobrane historie w klarowny sposób wyjaśniają, jak należy rozumieć każde przykazanie - przywołane zdarzenie jest charakterystyczne, oczywiście nie wyczerpuje wszystkich interpretacji, ale z całą pewnością zapada w pamięć i pozwoli dzieciom dostrzec analogie w sytuacjach, które je same spotkają. Każdy rozdział kończy refleksja przypisana papieżowi dotycząca omawianego przykazania - pięknie sformułowania skłania do namysłu, zastanowienia się nad swoim postępowaniem. 

Kolorowa książka z intrygującą okładką "z okienkiem" na pewno przyciągnie uwagę dzieci - warto to wykorzystać - i choćby wspólnie przeczytać tę pozycję, przedyskutować sprawy w niej poruszone.

Polecam
Katarzyna"Niebieskie okno, czyli o Dekalogu, dzieciach i świętym Janie Pawle II"
Autor: Ines Krawczyk MChR
Wydawnictwo Święty Wojciech
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 19,5 x 19,5 cm
ISBN: 978-83-7516-714-6Komentarze