"Rycerze i smoki" - poznajcie dzielnych, nieustraszonych młodzieńców!
Jeśli znacie zaskakujące i niezwykle zabawne opowieści o księżniczkach, które nosiły bardzo oryginalne imiona i każdej z nich zdarzyło się spotkać smoka, to bez wahania sięgniecie i po tę lekturę. Przyznam, że nasze pierwsze zetknięcie z nieustraszonymi pogromczyniami smoków nie od razu wywołało euforię. Temat chyba zniechęcił Starszą, miała niezbyt szczęśliwą minę i wyglądała pewnie jak Piwonia Nadąsana... Do czasu!;) Wystarczyło, że przeczytałam parę zdań, a wyraz twarzy Starszej zmienił się diametralnie! A na dodatek przyglądając się ilustracjom stwierdziła: "Ta dziewczynka jest podobna do Duni!" Ha, to bardzo cenna rekomendacja;) A choć treść opowieści o księżniczkach odbiega od tej naszej ulubionej lektury o bardzo szczęśliwej Duni, to i ta książka niezwykle przypadła nam do gustu.

To siedem niedługich historii tak zabawnych, tak zaskakujących, że nie zdziwiła mnie prośba Starszej - gdy przeczytałyśmy dwa opowiadania, zapytała: "A jak się nazywa trzecia księżniczka? I co jej się przydarzyło?". Zatem kolejne podobieństwo do historii do Duni jest takie, że nie sposób odłożyć lektury na później - czytamy od deski do deski - a co za tym idzie - i następna książka Christiny Björk została przyjęta z entuzjazmem! Wprawdzie rycerze - jak to chłopcy - są pasjonatami oręża, bez wahania chwytają za miecz i mają masę dość ryzykownych pomysłów, ale i w tym przypadku historie o nich bawią, przykuwają uwagę, emocjonują. Wraz z Sigurdem obawiamy się, czy uda się naprawić to, co się "przypadkiem" zepsuło, kibicujemy Hajmdalowi, który istotnie - zgodnie z tytułem jest bardzo sprytny, ale też i porywa się na nie lada przeciwnika, zachwyca nas odwaga i zimna krew, którą wykazał się Tristan, imponuje nam odpowiedzialność, którą wykazali się Jerzy i Aliona. 

W tej książce smoki są o wiele bardziej porywcze, groźniejsze, zieją ogniem, mają krwiożercze zamiary, dlatego też nieco mniej mamy okazji do uśmiechu. Ale z kolei mamy możliwość spotkania na kartach tej lektury wielkich rycerzy znanych z legend - króla Artura (a nawet Panią Jeziora!), Hajmdala, Sigurda, Tristana, Parsifala... Już jako mali chłopcy odznaczali się godnymi naśladowania cechami, a choć nie zawsze postępowali rozważnie (trudno o to w młodym wieku...;)), to już wówczas widać było ich hart ducha, dzielność, pomysłowość. 

Opowieści Christiny Björk spodobały się bardzo dziewczynom - do tego stopnia, że z piankowymi mieczami w dłoniach inscenizują starcia ze smokami;) Jak widać historie o walecznych młodych rycerzach i ich spotkaniach ze smokami zachwycają i inspirują!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Rycerze i smoki"
Autor: Christina Björk
Ilustrator: Eva Eriksson
Wydawnictwo: Zakamarki
Oprawa: twardaLiczba stron: 36
Format: 23,5 x 24,5 cm
ISBN: 978-83-7776-053-6Komentarze