"Figle i psoty Kaktusa i Skloty" - przyjaciele na medal - razem raźniej i weselej;)




Pamiętam, że jako kilkulatkę dziwiły mnie słowa mojego taty, który powiedział, że stojący w jednym z pokoi kredensik wpadł mu w oko;) Takie językowe nieporozumienia są często udziałem najmłodszych, wprost rozumiejących rozmaite frazeologizmy. Tego typu problemy są nieobce i Sklocie - wiele z historii opisanych w "Figlach i psotach..." na dosłownym pojmowaniu rozmaitych powiedzeń polega. 

Dlatego też Sklota i jej przyjaciele podejmują przeróżne zabawne postanowienia, czasem ich dobre chęci wywołują wprost odwrotny efekt, niekiedy na szczęście kończy się wszystko pomyślnie, tylko dorośli ze śmiechem komentują  niewiarygodne pomysły najmłodszych...

Sklota jest uczennicą pierwszej klasy, zatem i szkolne tematy się pojawią w tej lekturze: jak sobie poradzić z nieznośnym kolegą, który uwielbia dokuczać młodszym? Jak poradzić sobie z przechwalającym się rówieśnikiem, dla którego liczą się tylko dobra materialne? 

Na szczęście - co dwie głowy, to nie jedna - a gdy "głów" jest jeszcze więcej, to i na dobry pomysł wpaść nietrudno! Sklota ma siostrę, koleżanki, kolegę, jest też i grono ich futrzastych pupili, którzy... też zabierają głos w dyskusjach! Przyznam, że to zaskakujący pomysł - my znamy tylko niniejszą pozycję, drugą książkę o przygodach Skloty i jej kota - Kaktusa, zatem domyślamy się jedynie, iż w pierwszej części kwestia ta została szczegółowiej przedstawiona. 

Druga część przygód tej sympatycznej gromadki to osiem kolejnych historii. Zabawne, wywołujące nie tylko uśmiech na twarzach, ale i wybuchy śmiechu opowiadania są dowodem na to, że dzieci są bacznymi obserwatorami świata dorosłych i interpretują go nader oryginalnie. Zapewne wiele powiedzeń, których nie znała Sklota i jej przyjaciele, będzie obcych i małym słuchaczom - zatem lektura stanie się doskonałą okazją do poznania nowych wyrażeń i zwrotów. Historyjki te mogą nas także zainspirować do rozmów - jak dbać o przyrodę, jak postąpić, gdy ktoś przechwala się, czy warto wierzyć we wróżby...
Polecamy zerówkowiczom i pierwszoklasistom!:)

Katarzyna i dziewczynki






"Figle i psoty Kaktusa i Skloty"
Autor: Agnieszka Gadzińska
Ilustrator: Artur Nowicki
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: twarda
Liczba stron: 72
Format: 20x27 cm
ISBN: 978-83-7915-044-1


Komentarze