"Apetyt na Wietnam: Nem" - o wadze nauki, wpływie magii i pysznych daniach
Niedawno czytałyśmy podróżniczą książkę Martyny Wojciechowskiej, w której autorka pisze o spotkanych podczas wypraw dzieciach. Wśród nich jest dziewczynka z Wietnamu. Mieszka na łodzi, niebawem przeprowadzi się do cioci i wujka, by móc uczęszczać do szkoły. Starszą zaintrygowała ta opowieść, podobały się jej bardzo zdjęcia ilustrujące tę historię, zatem niezwłocznie sięgnęłyśmy też po "Apetyt na Wietnam: NEM", by uzupełnić obraz życia w tym kraju, bo wszak nie wszyscy mają "domy na wodzie", nie każdy prowadzi taką pływającą restaurację.

Bohaterowie tej lektury mieszkają na lądzie, a przedstawiony na okładce bawół odegra istotną rolę w dziejach opisanej rodziny. Dzięki temu zwierzęciu przywołanych zostanie wiele tematów: obyczajowość Wietnamczyków, ich wiara w uśmiech fortuny, która przejawia się nabywaniem losów na loterię, wartość wykształcenia, ulubione potrawy, przysłowia, którymi kierują się w swoim życiu... 

Ciekawym pomysłem jest zestawienie realiów życia w Polsce i w Wietnamie. Poznajemy Bích Vân - dziewczynkę, która pisze list do swojej przyjaciółki - również Wietnamki mieszkającej obecnie w Polsce. Z opisywanych zdarzeń możemy dowiedzieć się, jak wygląda strój weselny, jak spędza się wolny czas. Spodobały się nam bardzo ilustracje autorstwa Anny Orbaczewskiej - z nich także wiele możemy się dowiedzieć, zobaczyć wygląd ulicy, targu, codzienne ubrania Wietnamczyków, wnętrze ich domu.

W tytule książki pojawia się słowo "nem" - to tradycyjne danie kuchni wietnamskiej, znane u nas jako sajgonki. Przepis na nie znajdziemy w książce, bo przecież najlepiej poznajemy inną kulturę w taki właśnie "bezpośredni" sposób - zatem w książce są przepisy, zagadki, kolorowanka.

Warto sięgnąć po tę lekturę, poznać inne, egzotyczne dla nas miejsca i spróbować swych sił w przygotowaniu "nem".

Polecamy
Katarzyna i Starsza

"Apetyt na Wietnam – NEM"
Autor: Anna Nowacka - Devillard
Ilustrator: Anna Orbaczewska
Wydawnictwo: Widnokrąg
Oprawa: broszurowa
Liczba stron: 36
Format: 27,5 x 20,4 cm
ISBN 978-83-932984-5-7Komentarze