"Co to jest? Ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimatu, recykling" - chrońmy nasze otoczenie!
Przyznam szczerze, że często mam wrażenie, iż dziewczyny bardziej szanują środowisko naturalne niż siebie nawzajem! Dobrą stroną tej sytuacji jest to, że naprawdę nie trzeba im przypominać o wyrzucaniu śmieci do kosza, o szanowaniu roślin, właściwym zachowaniu w lesie, na łące, nad wodą. W tym wypadku przykład idzie z góry - po prostu nie ma możliwości, by zaobserwowały inne poczynanie niejako "na żywo". Co więcej - gdy okaże się, że w lesie byli przed nami jacyś bezmyślni wandale, to staramy się tę sytuację naprawić w miarę naszych możliwości. 

Nie da się ukryć jednak, że nie zawsze jesteśmy w stanie wytłumaczyć wszystkie aspekty związane z ochroną środowiska. To temat niezwykle szeroki - zanieczyszczenia, kwaśne deszcze, dziura ozonowa, wycinanie lasów, wyczerpujące się źródła energii nieodnawialnej, zagrożone gatunki - mnóstwo ważnych, trudnych spraw porusza autorka tej pozycji, a - jak widać poniżej - czyni to w sposób zajmujący, wyjaśnia prosto, klarownie, na dodatek materiał jest wzbogacony o warstwę ilustracyjną oraz to, co ciekawi najbardziej i zapada w pamięć - propozycje eksperymentów. 

Dzięki przedmiotów, które znajdziemy w każdym domu, możemy przekonać się, co potrzebne jest roślinom do życia, jaki wpływ mają na nie kwaśne deszcze, dlaczego sztuczne środki ochrony roślin są niebezpieczne dla naszego zdrowia, czemu martwi nas fakt globalnego ocieplenia, czym jest energia... Szczegółowo opisane zostały kolejne etapy eksperymentów, jest lista potrzebnych rzeczy, a każde doświadczenie kończy się pytaniem i podsumowaniem - wnioskami uświadamiającymi sens zjawisk w większej skali. 

Zapewne wiele osób ta problematyka wciągnie, a niewykluczone, że będzie to gros czytelników, bo książka jest napisana ciekawie, autorka traktuje młodych odbiorców poważnie, docenia ich wpływ na losy świata - dla nich znajdzie się tu sporo inspiracji - co mogą zrobić, by chronić przyrodę, by nie pogłębiać niekorzystnego oddziaływania na nią. 

Choć to lektura popularnonaukowa, to nie sposób się od niej oderwać - ujęcie tematu, waga poruszonych problemów, ciekawe wyjaśnienia - to wszystko sprawia, że ekologia staje się nam bardzo bliska - i o to przecież chodzi!

Polecam
Katarzyna"Co to jest? Ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimatu, recykling"
Seria "Co to jest? Sprawdź, czy wiesz"
Autor: Charline Zeitoun
Ilustrator: Peter Allen
Wydawnictwo: Arkady
Oprawa: miękka
Liczba stron: 88
Format: 19,5x23,5cm
ISBN: 978-83-213-4840-7


Komentarze