"Cyrk Karamba. Tajemnica połykaczki ognia" - emocjonująca historia dla młodych wielbicieli sensacji
Sporo emocji czeka osoby, które sięgną po autorską książkę Åsy Rosén. Nie brak tu mrożących krew w żyłach momentów, jest i pełne dramatycznych zwrotów akcji śledztwo, a wśród bohaterów na próżno szukać osób nieletnich. Zatem - czy jest to pozycja dla młodych czytelników?

Owszem - wszak kto inny, tak jak oni potrafi docenić magię i specyfikę cyrku? A poza tym śledztwo prowadzone przez stroskanego dyrektora obfituje w zabawne zbiegi okoliczności, epizody, które wywołają szczery śmiech czytelników. No i zapomnieć nie można o niezwykle ważnej, choć niezbyt okazałej, jeśli chodzi o gabaryty, postaci - to myszka Hubert, wierny przyjaciel dyrektora, który służy mu wsparciem i co rusz podsuwa trafne sugestie dotyczące dalszych działań.

Fani detektywistycznych historii z dreszczykiem będą usatysfakcjonowani. Dzieje się wiele, krąg podejrzanych nie jest wprawdzie zbyt szeroki, ale nowe tropy, nie do końca trafne ustalenia sprawiają, że nie tak łatwo odnaleźć sprawcę kradzieży narzędzi pracy nader oryginalnie wyglądającej połykaczki ognia.

Biało-czarne ilustracje, nieco jakby z innej epoki, świetnie korespondują z tematem - pełnymi pasji bohaterami, których celem nadrzędnym jest dostarczanie radości, olśniewanie, danie z siebie wszystkiego podczas występu - tak, aby publiczność wyszła zadowolona, oczarowana, pełna wrażeń. Dzisiejsze trupy cyrkowe zdają się bardziej nastawione na zysk i z wszystkich przedsięwzięć starają się wycisnąć maksimum korzyści...

Nieco trudności mogą sprawiać młodym czytelnikom wtrącone słowa w obcych językach, w czym specjalizuje się niejako dyrektor cyrku. Ale może będzie to - wprost przeciwnie - zachęta do poznania choćby podstaw kolejnego języka obcego. 

Jest i swego rodzaju nauka zawarta w opisanych zdarzeniach - ostrzeżenie dotyczące obchodzenia się z ogniem, apel o odwagę i przyznanie się do winy w przypadku popełnienia jakiegoś błędu. Widzimy też siłę miłości i wartość przyjaźni. A na dodatek to zabawna i wciągająca lektura. Idealna na odprężenie po trudnym tygodniu w szkole, a takich nigdy nie brakuje, prawda?;)

Polecam
Katarzyna
"Cyrk Karamba. Tajemnica połykaczki ognia"
Autor, ilustrator: Åsa Rosén
Wydawnictwo: Czarna Owieczka
Oprawa: twarda
Liczba stron: 88
Format: 14,5 x 20 cm
ISBN: 978-83-63010-42-3

Komentarze