"Zawodowcy" - o ważnych wyborach życiowych na wesoło:)
Jeśli kierować się wróżbą związaną z imieniem, to nasze dziewczyny powinny zostać meteorologami. Albo modelkami;) Na razie w tej kwestii mamy wielką fluktuację, ale w tym wieku to zrozumiałe, chyba nie tylko bardzo młode kobiety;) są zmienne, bo i chłopcy przerzucają się z planów bycia kosmonautami na zostanie kierowcami rajdowymi, by kolejnego dnia podjąć "ostateczną" decyzję o wyborze zawodu maszynisty (o, to też by do dziewczyn pasowało;)). 

Niezdecydowanym pomocą służy autor "Zawodowców" - Paweł Beręsewicz. Znamy go z lektury "A niech to czykolada!", gdzie stworzył niezwykły świat i tak magiczną, intrygującą historię, że zdobył nasz podziw i z góry pozytywne nastawienie do kolejnych książek jego autorstwa. 

Ta pozycja adresowana jest do nieco młodszych odbiorców, trochę przekorna, bardzo zabawna i prowadząca do wielu ważnych konkluzji. Tuzin zawodów - zatem i dwanaścioro specjalistów w swoim fachu. Wśród nich profesje, które są bardzo dobrze znane - nauczycielka, kucharz, lekarka, piekarz - nie mamy chyba wątpliwości, czym się te osoby zajmują. Autor zdradza też tajniki mniej powszechnych zatrudnień: opisuje strongmana Stefana, przewodniczkę Patrycję, Olgierda - ochroniarza. 

Leitmotivem książki jest pojawiające się w każdym portrecie poddanie pod rozwagę młodych czytelników trafności ich ewentualnego wyboru zawodu, który został właśnie opisany. Niestety, kolejne jedenaście propozycji ujawnia poważne wady każdej profesji. Na szczęście - jest na to rada! Jest wyjście niezawodne i pełne zalet - trzeba zostać pisarzem!;) Taka zaskakująca konstatacja jest oczywiście swego rodzaju grą z czytelnikiem, ale też i zwraca uwagę na ważną kwestię: robienie tego, co się lubi, co jest naszą pasją, pozwala przymknąć oko na pewne niedogodności - bo lepiej być szczęśliwym wykonując wymarzony zawód, niż kierując się niewłaściwymi pobudkami męczyć się wybierając coś wbrew sobie. 

Lektura poza tym daje możliwość dostrzeżenia różnych aspektów spraw. Nie wszystko zawsze układa się idealnie, czasem marzenia i rzeczywistość rozmijają się, warto więc przygotować się na taką ewentualność, umieć znaleźć pozytywy w każdej sytuacji. 

A na dodatek - to niezwykle zabawna pozycja! Bohaterowie przeżywają przygody, które się czytelnikom nie śniły;) Oryginalne historie mają niebanalne finały, a świetne ilustracje Jony Jung,której zawód to bez wątpienia "jakże genialna ilustratorka";), dopełniają całości.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

"Zawodowcy"
Autor: Paweł Beręsewicz
Ilustrator: Jona Jung
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 88
Format: 16,8 x 22 cm
ISBN: 978-83-7672-152-1Komentarze