"Antek Bystre Oczko. Ćwiczę pamięć i koncentrację 1" - najprzyjemniejszy patent na naukę:)
Październik to czas pierwszych testów kompetencji pięciolatków. Kolejne będą w marcu, zatem śmiało można powiedzieć, że już w przedszkolu zaczyna się swego rodzaju egzaminacyjny stres, porównywanie, kategoryzowanie, ocenianie... 
Na pewno w idealnej sytuacji wszystkie dzieci umiałby to samo i potrafiłyby to wdzięcznie, na zawołanie zaprezentować. O tym, że tak nie jest, wiemy doskonale. Dzieci mają przeróżne zainteresowania, swoje pasje, które zgłębiają, zatem inne umiejętności i wiadomości mogą być nieco po macoszemu potraktowane. Niektóre zadania czy pytania z testów opierają się na przyswojonej wiedzy, ale wiele poleceń ma związek z takimi cechami jak precyzja, staranność. Okazuje się, że oprócz samego efektu ważny jest też sposób wykonania zadania. Zdecydowanie też przyda się i pamięć, i koncentracja. A ćwiczeniu ich poświęcona jest ta sympatyczna pozycja autorstwa Małgorzaty Hryniewicz-Czarneckiej, sygnowana przez wydawnictwo Skrzat. 

Pracę z tą publikacją młodzi użytkownicy zaczynają od przedstawienia siebie, opowiedzenia o ulubionych rzeczach, zdradzenia planów na przyszłość. Mamy też okazję poznać Antka - bohatera, który będzie towarzyszył najmłodszym podczas wykonywania zadań. A są one naprawdę bardzo pomysłowe! Nieraz przecież kupowaliśmy dziewczynom przeróżne wydawnictwa tego typu i pewne rozeznanie już mamy. Rzadko takie książeczki są wyzwaniem - na ogół nawet te zaplanowane dla starszych użytkowników były bez większych trudności wykonywane mimo pewnej różnicy wieku in minus. Zadania często ograniczały się do naklejania, dorysowania drobnych detali, były dość banalne wyszukiwanki, kolorowanki - i to w zasadzie tyle. Owszem, sprawdzają się takie pozycje, gdy czekamy w kolejce, lecz czy nie lepiej sięgnąć po publikację, która kształci, wyrabia pożądane cechy, daje satysfakcję, gdy po główkowaniu wpadamy na właściwe rozwiązanie? Dlatego tak się nam spodobała ta książka - bo zaproponowane zdania są pomysłowe, urozmaicone, ćwiczą tak potrzebne uczniom cechy, są znakomitym treningiem pamięci, uczą trudnej sztuki koncentracji. 

Materiał jest różnorodny - w ćwiczeniach przywołana jest wiedza matematyczna, znajomość świata przyrody, są i zadania bazujące na wiedzy polonistycznej. Wykonywanie ich wiąże się ze umiejętnością pisania, liczenia, zatem do doskonała propozycja dla najmłodszych uczniów, którzy mogą doskonalić swoje umiejętności, ćwiczyć spostrzegawczość. Taki trening pomoże w nauce, a odrabiania prac domowy na pewno będzie trwało krócej. Na dodatek - to naprawdę sympatyczna rozrywka! Prawidłowe wykonanie zadań daje satysfakcję, sprawia, że nabieramy pewności siebie. 

Książka pozwala ćwiczyć nie tylko szare komórki, ale też usprawnić małą motorykę - są tu polecenia związane z rysowaniem, odwzorowywaniem, nietypowe szlaczki. Nagrodą za dobrze wykonaną pracę są naklejki, medale i puchar do samodzielnego wycięcia i pokolorowania, ale największą "gratyfikacją" jest fajnie spędzony czas, który zaowocuje na pewno lepszymi wynikami w nauce. A jeśli bardzo wciągniecie się w zadania zaproponowane przez Antka (i panią Małgorzatę Hryniewicz-Czarnecką;)), to sięgnijcie po drugą część publikacji: "Antek Bystre Oczko. Ćwiczę pamięć i koncentrację 2"

Polecam
Katarzyna

"Antek Bystre Oczko. Ćwiczę pamięć i koncentrację 1"
Autor: Małgorzata Hryniewicz-Czarnecka
Ilustrator: Aleksandra Kowal
Seria wydawnicza: Jestem Mistrzem!
Wydawnictwo: Skrzat
Liczba stron: 64 str.
Oprawa: miękka szyta
Format: 20x28,5 cm
ISBN: 978-83-7915-052-6


Komentarze