"Co to jest? Sprawdź, czy wiesz" - bilet wstępu do świata wiedzy!Seria "Co to jest?" ma ambicje dostarczyć najmłodszym wiedzy z różnych dziedzin. Do tej pory ukazały się cztery tytuły, a w planach wydawnictwo Arkady ma kolejnych sześć - będą one dotyczyły prehistorii, badań archeologicznych, najmniejszych organizmów, budowy ciała człowieka, młodzi czytelnicy i eksperymentatorzy poznają także tajemnice związane z pismem, cyframi, tajnymi kodami, dowiedzą się sporo o tym, co nam najbliższe: o ziemi, pogodzie, roślinach. 

Zaciekawia już sama forma publikacji: zabawne rysunki młodych badaczy na okładce, wypunktowane sprawy, którym dana książka jest poświęcona i nęcący dopisek - "20 eksperymentów", "36 doświadczeń", a nawet "38 doświadczeń"! I bardzo dobrze, że pozycje te zachęcają do sięgnięcia po nie - bo czeka w nich na odbiorców spora porcja wiedzy, która - wiemy to z doświadczenia - zostaje na dłużej, intryguje, prowokuje do zadawania kolejnych pytań i szukania na nie odpowiedzi. 

Wiadomo, że zapamiętujemy niezbyt wiele z tego, o czym jedynie czytamy, ale zupełnie inaczej ma się rzecz, gdy wiadomości przyswajamy poprzez działanie - dlatego wszystkie pozycje opierają się na eksperymentach, doświadczeniach, pomysłowych działaniach, które pozwalają na zdobycie wiedzy i ugruntowanie jej. Czasem to zadania pozwalające wyobrazić sobie pewne kwestie, w mniejszej skali pokazujące wielkie procesy i zdarzenia (jak na przykład powstanie kraterów na Księżycu czy też pojawienie się tęczy), ale młodzi badacze mogą także sami zbudować włącznik czy instrument muzyczny, dowiedzieć się praktycznie, czym jest izolator albo przeprowadzić pouczające chemiczne eksperymenty.

Zaletą tych doświadczeń jest klarowny opis, dostępne materiały i ich przydatność do formułowania wniosków na temat praw rządzących światem. Pytania pomagają odbiorcom dostrzec pewne prawidłowości, wyrazić słowami, to co dostrzegli - a to się przydaje każdemu!

W dwóch z tych pozycji - "Co to jest? Dźwięk, światło, elektryczność, magnes" oraz "Co to jest? Woda, powietrze, ciepło i zimno, chemia" autorka zastosowała jeszcze jeden ciekawy zabieg: w książkach tych są krótkie, dwustronicowe opowiadania. W fabułach tych pojawiają się różne postacie i przeróżne kwestie związane z tematyką danej pozycji, na przykład "A gdyby zawsze była taka sama temperatura...", "A jeśli kiedyś woda znikłaby z powierzchni Ziemi...", "A gdyby tak pewnego dnia zabrakło elektryczności..." czy nasza ulubiona, zabawna opowieść "A gdyby tak któregoś dnia zabrakło magnesów...".

W książkach z serii "Co to jest? Sprawdź, czy wiesz" nie brak materiału ilustracyjnego, bo wiadomo, że rysunki, zdjęcia, schematy ułatwiają zapamiętanie wiadomości, ale i przyciągają młodego odbiorcę do lektury. Ciekawe ilustracje znajdują się w pozycji "Co to jest? Układ słoneczny, wszechświat, grawitacja, planeta" - wszak mało kto ma okazję obserwować ciała niebieskie z takiej odległości, a i lunety nie w każdym domu się znajdują, choć autorka przekonuje nas, że przy pomocy najzwyklejszych przedmiotów możemy wiele dowiedzieć się o prawach rządzących wszechświatem - wystarczy tylko zakasać rękawy i przeprowadzić doświadczenia proponowane w tej części serii. 

No właśnie - to sprawa podstawowa - szkoda, by lektura ograniczyła się do przeczytania historyjek, wiadomości umieszczonych na stronach, obejrzenia zdjęć. To za mało! Aby wiedza najmłodszych (a może i czasem także nas, dorosłych;)) ugruntowała się, warto zgromadzić to, co potrzebne do wykonania eksperymentów, działać i sukcesywnie powiększać zasób wiedzy. Z tymi książkami świat nauki stoi przed nami otworem!

Polecam
Katarzyna


"Co to jest? Woda, powietrze, ciepło i zimno, chemia"


"Co to jest? Układ słoneczny, wszechświat, grawitacja, planeta"


"Co to jest? Dźwięk, światło, elektryczność, magnes"

"Co to jest? Dźwięk, światło, elektryczność, magnes"
"Co to jest? Układ słoneczny, wszechświat, grawitacja, planeta"
"Co to jest? Woda, powietrze, ciepło i zimno, chemia"
Seria "Co to jest? Sprawdź, czy wiesz"
Autor: Charline Zeitoun
Ilustrator: Peter Allen
Wydawca: Arkady 
Oprawa: miękka
Liczba stron: 88
Format: 19,5x23,5cm
ISBN: 978-83-213-4854-4, 978-83-213-4843-8,  978-83-213-4853-7Komentarze