"Jajo, kura i te sprawy. O rzeczach prostych i ważnych" - dla ciekawych świat maluchów
To często pierwsze "rozpoznawalne artykulacje" najmłodszych - głosy zwierząt gospodarskich maluchy prezentują z dumą, warto by i inne kwestie dotyczące zwierząt, natury zostały równie ochoczo przyswojone. Przecież to sprawy - jak głosi podtytuł książki "proste i ważne"! A czego dotyczy pozycja o tak radosnej, zachęcającej do lektury okładce? Długo trzeba by wymieniać, bo to spora objętościowo książka. Sto pięćdziesiąt stron zwiera wiadomości o porach roku, zjawiskach atmosferycznych, o faunie i florze naszych lasów, łąk, pól, ciekawie przybliżone zostały zwierzęta gospodarskie pokazane na licznych fotografiach. 

Zdumiewają nas historyjki o tym, że dzieci sądzą, iż mleko robi się w fabryce, a truskawki rosną na drzewach... Ale z drugiej strony jeśli nie mamy okazji odwiedzać rodziny na wsi, to właśnie te najprostsze, podstawowe wiadomości stają się "czarną magią";) A przecież to najmilsze miejsce, w jakim można spędzać czas! Dzieci uwielbiają obserwować zwierzęta, pomagać w opiece nad nimi, podlewanie ogródka to jedno z najulubieńszych zajęć, podobnie jak i pomoc przy przygotowywaniu posiłków - okazja do wspólnego spędzania czasu, wyrabiania dobrych nawyków żywieniowych, ćwiczenia samodzielności. Znajdziemy zatem w tej pozycji garść prostych przepisów, takich, które dzieci mogą z bardzo niewielką pomocą dorosłych zrealizować, a potem zajadać zdrowe ciasteczka, smaczne placki, pyszną zupę, bo wiadomo, że to co własnoręcznie przygotowane smakuje najlepiej! 

Książka autorstwa Patrycji Woy-Wojciechowskiej jest zachętą do wyprawy w plener, obserwowania otaczającej nas przyrody, dostrzegania jej piękna. Nie zabrakło też rozdziału dotyczącego ekologii - autorka podsuwa przeróżne pomysły dotyczące ochrony środowiska, tłumaczy, dlaczego jest to ważne, inspiruje do wykonania rozmaitych rzeczy z niepotrzebnych już materiałów, bo recykling to też godna propagowania idea. 

Bardzo sympatyczny jest ostatni rozdział - zatytułowany "Ważne pytania". Pokazuje, że warto nie tylko żyć ekologicznie, w zgodzie z naturą, ale też przewartościować sposób myślenia, docenić relacje z innymi, pielęgnować drobne chwile, pracować nad swoim charakterem, starać się być dobrym człowiekiem. Co znaczą te kwestie, jak je należy rozumieć - na te pytania odpowiada sama autorka (bardzo inspirujące są te refleksje!), a także Pan Listonosz, Iwo i Pola, jest też miejsce na zapisanie naszej odpowiedzi, zatem stajemy się niejako "współtwórcami" książki!

Postać Pana Listonosza jest na pewno doskonale znana młodym fanom programu "Studio Stodoła", który był nadawany na kanale MiniMini. Przyznam, że i my trzy do nich należymy;) Radosne piosenki, inspirujące przepisy, w ciekawy sposób przedstawione sprawy związane z przyrodą, ekologią, życiem na wsi - przykuwający uwagę program propagował pozytywne wartości. W książce spotkamy bohaterów tej audycji na fotografiach, przywołane są tematy poruszane w programie, jest kolorowo, kształcąco, mądrze. Proporcje zostały wyważone - bo adresatem są najmłodsi odbiorcy, dlatego wiedza jest przekazana przy pomocy rysunków, zdjęć, kolorowych schematów, krótkich tekstów, które zaciekawiają, pokazują świat fauny i flory, życie w zgodzie z naturą, zachęcają do dbania o otaczające nas środowisko. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Jajo, kura i te sprawy. O rzeczach prostych i ważnych"
Autor: Patrycja Woy-Wojciechowska
Ilustrator: Aleksandra Lis
Wydawnictwo: Burda
Oprawa: twarda
Liczba stron: 150
Format: 16,5 x 21,5 cm
ISBN: 978-83-7778-692-5
Komentarze