"Marysia i psotny kotek" - o rozbieżności między naszymi oczekiwaniami a rzeczywistością;)

Misia Marysia przyciąga jak magnes: Młodsza od razu zrewidowała plany na popołudnie - zasiadłyśmy i czytałyśmy. I to niejednokrotnie!;) Najmłodszych elektryzują takie barwne, radosne ilustracje, zatem nie tylko jako lektura sprawdza się niniejsza pozycja - chętnie sięga się po nią, by pooglądać, a przy okazji opowiadać o przygodach Marysi. To znakomity sposób na wzbogacenie słownictwa, rozwijanie umiejętności opowiadania. 

A i poruszony temat jest istotny - pragnienie posiadania zwierzątka! U nas też już się takie "głosy" pojawiają, choć w naszym przypadku obiektem marzeń jest "złocisty piesek";) Marysia znajduje kotka w ogrodzie, postanawia się nim zaopiekować i - jako debiutantka w tej dziedzinie - ma mnóstwo entuzjazmu i niezbyt precyzyjne wyobrażenia, z czym tak naprawdę wiąże się opieka nad domowym pupilem takim jak kotek. 

Maluch jest nie tylko uroczy, ma też niespożyte zapasy energii... Wkrótce okazuje się, że posiadanie kotka to nie tylko mnóstwo radość, ale i sporo obowiązków, nieoczekiwane kłopoty wynikające z jego aktywności i wielkiej ochoty do zabawy, a także konieczność zastanowienia się, czy nowy podopieczny nie będzie zbyt problematyczny, czy dotychczasowy ulubieniec Marysi - chomik, będzie z nim mógł pokojowo współegzystować... 

Książka podsuwa rodzicom tematy do rozmów na temat opieki nad zwierzęciem. Dzieci bardzo entuzjastycznie podchodzą do tego pomysłu, ale trudno oczekiwać, by miały świadomość, jak czasem kłopotliwe bywa takie zwierzątko. Jeśli nie mamy odpowiednich warunków, wystarczająco dużo czasu i cierpliwości, wówczas może się okazać, że konsekwencje pochopnej decyzji i dla nas, i dla naszego pupila będą smutne... Wiele takich zwierząt trafia do schroniska czy też w zupełnie przypadkowe miejsca. W przypadku kotka Marysi okazało się, że ma on inną właścicielkę, zatem cała rodzina mogła odetchnąć. Jednak gdy świadomie podejmujemy się opieki nad zwierzątkiem, warto wcześniej rozważyć taką ewentualność, iż nasz podopieczny będzie nie tylko dostarczał radości, ale i będzie wymagał opieki, nakładów finansowych, wystawi też czasem naszą cierpliwość na próbę...

Mimo miękkiej okładki jest to trwałe wydanie, duże ilustracje w sporej rozmiarowo książce pozwalają na dostrzeżenie szczegółow, a ważny temat sprawia, że ta lektura spodoba się i najmłodszym, i rodzicom.

Polecamy
Katarzyna i Młodsza"Marysia i psotny kotek"
Autor: Nadia Berkane
Ilustrator: Alexis Nesme
Wydawnictwo: Debit
Oprawa: miękka
Liczba stron: 20
Format: 22 x22 cm
ISBN: 978-83-7167-993-3


Komentarze