"Szumi Mi" - te ćwiczenia czynią cuda, wszystko wymówić wnet się uda!:)Najchętniej uczymy się tego, co nas ciekawi: kosmos, życie zwierząt, intrygujące doświadczenia - to przykuwa uwagę, takie tematy zgłębiamy ochoczo (tu link - ciekawa rozmowa na ten temat). Ale i mniej pasjonujące zagadnienia nie znajdują się na straconej pozycji - ważne jest zaciekawienie, pokazanie ich przydatności, zastosowanie niebanalnych metod.

A przyznajmy, że ćwiczenia kształcące poprawną wymowę na ogół nie kojarzą się nam z bardzo radosnymi zajęciami. Kto zetknął się z problemem, ten wie, że nakłanianie do powtarzania bywa trudne, niepowdzenia zniechęcają, najmłodsi wszelkimi sposobami próbują uniknąć ćwiczeń, a wiadomo, że tylko systematyczne ich powtarzanie przyniesie efekty. Oczywiste jest też, wykonywane niechętnie, z ociąganiem sprawiają, że stają się one przykrym obowiązkiem - dla ćwiczącego, dla rodziców. Owszem, można apelować do rozsądku młodego człowieka i wskazywać, jak ważna jest poprawna wymowa. Warto jednak spróbować i innej metody - zamiast żmudnych powtórzeń wyrazów z głoskami sprawiającymi problemy zaproponujmy coś, co będzie zabawą, interesujacym wyzwaniem, uaktywni pasję poznawczą, pozwoli na ćwiczenie problematycznych głosek w sposób "niezauważalny", bo przyjemny, urozmaicony.

Pamiętam moje wizyty u foniatry, zeszyt z ćwiczeniami, polecane pozycje do przestudiowania i korzystania z nich. Byłam dorosłą osobą, ale takie same, "zwykłe" zeszyty, w których zapisywane były zalecenia pani doktor miały i dzieci. Na pewno dzięki pomysłowym pomocom terapia byłaby i szybsza, i skuteczniejsza, i - co ważne - przyjemniejsza. 

Dlatego właśnie po usłyszeniu diagnozy, po otrzymaniu zaleceń w kwestii poprawnego wymawiania oraz odnośnie ćwiczeń, sięgnijcie po książki z serii "Szumi Mi". Już sama okładka do tego zachęca - barwa, z obiecującymi informacjami odnośnie zawartości - w środku znajdziemy bowiem nie tylko opis poprawnego wymawiania danej głoski zilustrowany dodatkowo zdjęciem, ale też mnóstwo ciekawych zadań. Jest tu wszystko, co najmłodsi lubią najbardziej - zgadywanki, zabawne wierszyki, mnóstwo poleceń związanych jest z rysowaniem, kolorowaniem, ale autorzy korzystają z przeróżnych metod. Niejako "przy okazji" sprawdzana jest umiejętność uważnego słuchania, zapamiętywania wiadomości. Ale największą radość sprawią młodym użytkownikom dodatkowe materiały zaproponowane przez autorkę. Część książeczki to grubsze, sztywniejsze kartki, które posłużą do wykonania przeróżnych pomocy: są tu figurki, sześciany do sklejenia, memo, logopedyczne domino i bingo, karty, szablony z zabawnymi postaciami, z pieniędzmi i towarami do zabawy w sklep. Są wreszcie gry - a wszystkie te zabawy pozwolą ćwiczyć wymowę sprawiających trudności głosek, będą połączeniem działania i nauki, więc na pewno na efekty nie trzeba będzie długo czekać. 

Zaproponowane zadania mogą być inspiracją do wymyślania własnych zadań, tworzenia pomocy dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Takie książki i materiały sprawiają, że czas ćwiczeń logopedycznych nie dłuży się ani dzieciom, ani rodzicom. Wspólne działanie zbliża, a wykonywanie kolejnych zadań procentuje. 

Sympatyczną dziewczynkę, która prowadzi młodego użytkownika poprzez kolejne zadania spotkać też można na stronie internetowej http://www.mimowa.pl/, warto odwiedzić także blog poświęcony zagadnieniom poprawnej wymowy, z mnóstwem propozycji dotyczących ćwiczeń. 

I jeszcze miły prezent od wydawnictwa Skrzat - gra logopedyczna - do pobrania, wydrukowania, skorzystania... Równie zabawne i kolorowe są pozostałe pomoce. Zatem - polecam gorąco!

Katarzyna
"Szumi Mi. Brulion logopedyczny do ćwiczeń SZ praktyczny", "Szumi Mi. Brulion logopedyczny do ćwiczeń Ż/RZ praktyczny"
Autor i ilustrator:: Anna Jama-Wach
Seria wydawnicza: MiMowa
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: miękka
Liczba stron: 64
Format: 20x28,5 cm
ISBN: 978-83-7915-050-2, 978-83-7915-051-9


Komentarze

  1. Ta witryna jest chroniona za pomocą mechanizmu reCAPTCHA. Jej użytkowników obowiązują: Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)