"Wszystko będzie dobrze" - rozwiązanie kryje się w... szafie
To pod wieloma względami zaskakujący komiks - zdumiewa para bohaterów, której będziemy towarzyszyć, nietypowy jest temat - próba poradzenia sobie z nastrojami, myślami, problemami, które pojawiają się po trudnym wydarzeniu w życiu bohaterki - po rozwodzie rodziców. I na dodatek kolor - sepia. 

Wracając do pierwszej kwestii - kogo połączylibyście w parę z dziesięcioletnią dziewczynką? Kto mógłby z nią przeżywać przygody w świecie nagle odkrytym tuż za drzwiami szafy? Pomysłów z całą pewnością jest wiele, ale wątpię, czy udało się Wam zgadnąć;) Przewodniczką bohaterki jest żaba. Gadająca żaba. Poza tym elokwentna, o nieco ironicznym usposobieniu, ale też i dobrym sercu, co parokrotnie okaże się w trakcie wędrówki. A dokąd zmierza ta niezwykła para? 

Rozwód rodziców to niezwykle trudna sprawa dla dziecka, tym trudniejsza im bardziej rodzice są pochłonięci swoimi problemami. A tak jest w tym przypadku. To naturalna lub może lepiej określić inaczej - częsta kolej rzeczy, że rozstanie budzi niepokój, najmłodsi szukają winy w sobie, sądzą, że to ich zachowanie sprawiło, że drogi rodziców się rozeszły. 

Choć przygody są odrealnione, oniryczne, zaskakujące rozwiązaniami fabularnymi i mające niewiele wspólnego z rzeczywistością, to jednocześnie wypływające z nich przesłanie sprawia, że zarówno bohaterka, jak i czytelnik znajduje pokrzepienie, dostrzega celowość tego, co się dzieje. Bohaterka porzuca wyrzuty sumienia, rozpamiętywanie, wszak w pewnym sensie "wszystko jest na swoim miejscu"...

Historia zdaje się być nostalgiczna, statyczna, ale na pozór - dzieje się dużo, jest też sporo zabawnych sytuacji, żartów językowych, oryginalnych spostrzeżeń. Dialogi między postaciami przypominają klimat rozmów w "Miasteczku Twin Peaks" (toutes proportions gardées). 
Ciekawa propozycja, do której wraca się z przyjemnością.

Polecam
Katarzyna
"Wszystko będzie dobrze"
Autor, ilustrator: January N. Misiak
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 48
Format:  21,5x29 cm
ISBN: 978-83-281-0273-6


Komentarze

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)