"Zwierzęta Oli" - samodzielne czytanie o dziewczynce niezwykłej niesłychanie;)
Młodsza ma jeszcze przed sobą parę lat, zanim rozpocznie naukę w pierwszej klasie. Zatem i od samodzielnego czytania czas jakiś ją dzieli. Dlatego przyznam, że poznałyśmy te lektury w "tradycyjny sposób" - ja czytałam, Młodsza studiowała ilustracje, zwracała mi uwagę na ważne szczegóły, no i przewracała kartki. Dodam, że nie mogę się już doczekać chwili, gdy Starsza posiądzie tę trudną sztukę, będzie nam czytać, ale i sobie - zatem po raz "enty" nie będę musiała czytać tej samej pozycji (ach, wierność najmłodszych ukochanym książkom jest legendarna...) W "Zwierzętach Oli" można jednak znaleźć informację, iż to kwestia indywidualna i nabycie umiejętności czytania może potrwać...

Z punktu widzenia li tylko słuchaczek opowieści o przygodach Oli są pasjonujące! I nie ma w tym nic dziwnego - bohaterką jest sympatyczna dziewczynka, która na dodatek posiada niezwykły talent - rozumie mowę zwierząt! A i same zwierzęta to intrygujący temat, bardzo lubiany przez najmłodszych. Jeśli dodamy do tego fakt, iż są to nieco sensacyjne, czasem tajemnicze historie, z wartką akcją i mnóstwem ilustracji, to zachwyt dziewczyn jest zrozumiały. Wszystkie te cechy sprawią także, że i debiutujący czytelnicy z chęcią będą sięgać po te tytuły. I na pewno nie odłożą ich w trakcie czytania!

Ba, okazać się może, że nawet jeśli napotkają na jakieś trudności, to chęć poznania emocjonujących przygód Oli sprawi, że będą starać się je pokonać. Albo też - co również sugerują autorzy serii - to okazja do wspólnej lektury. Dłuższe fragmenty narracji mogą być czytane przez dorosłych, zaś umieszczone w dymkach teksty przez dzieci. 

Te niedługie wypowiedzi postaci są wydrukowane większą czcionką, zatem od takiego "podziału" można rozpocząć czytanie opowieści o Oli. Choć trzeba przyznać, iż znajdziemy w nich wszystkie głoski, są zmiękczenia, dwuznaki, ale zapewne wynika to z faktu, że książki te należą do trzeciego poziomu zaawansowania. 

Nasze pierwsze zetknięcie z tymi książkami, gdy to z Młodszą je czytałyśmy, zaowocowało oczywiście kilkakrotną lekturą, choć przyznam, że z racji wieku i nieco mniejszej cierpliwości opuściłyśmy informacje o danym gatunku umieszczone na końcu tomiku. Nadrobiłyśmy to ze Starszą, która z zainteresowaniem słuchała tych informacji, a potem w zabawach z Młodszą przekazywała je siostrze. To też sympatyczna sprawa: lektury poszerzają wiedzę o świecie, mali czytelnicy dowiadują się wiele o zwierzętach - gdzie żyją, czym się odżywiają, jakie jest ich usposobienie. W innych częściach Ola spotyka niedźwiedzia polarnego, tygrysa, delfina i lisa - i pomaga im, zatem i wiedza o tych gatunkach zostanie przybliżona wiernym czytelnikom serii "Zwierzęta Oli".

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Nie bój się, misiu koalo!", "Wracaj, króliczku!"
Autor: Mymi Doinet
Ilustrator: Mélanie Allag
Seria wydawnicza: Zwierzęta Oli
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: miękka
Liczba stron: 32
Format: 14x18,5 cm
ISBN: 978-83-7915-074-8, 978-83-7915-075-5
Komentarze