"Kacper i Plaster" - wielkie zamieszanie z powodu małej fretki:)

Nie jest łatwo napisać tekst zgodnie z zaleceniami przyjętymi dla pierwszego czy też drugiego poziomu "Czytam sobie". Wszak to raptem 23 podstawowe głoski w pierwszym przypadku, dodatkowo - "h" w drugim: nie ma tu dwuznaków, zmiękczeń, samogłosek nosowych... Spróbujcie - a sami przyznacie, że to nie lada wyzwanie! A na dodatek to ma być przecież lektura wciągająca, przykuwająca uwagę. Takie jest założenie - rozbudzić w najmłodszych czytelniczą pasję, zachęcić do sięgania po książki dla przyjemności, bo - wiemy to doskonale - zalety wypływające z takiego stanu rzeczy są nie do przecenienia!

Pani Zofia Stanecka jest w naszej rodzinie admirowana od lat - za sprawą Basi rzecz jasna! Bo też jest to tak sympatyczna dziewczynka, tak energiczna, pomysłowa i "prawdziwa", że chyba nie ma osoby, które nie uległaby jej czarowi. Tym razem głównym bohaterem jest chłopczyk, nieco starszy niż Basia, bo będący już uczniem. Ale nie tylko - jest i "zwierzęcy" bohater! Basia ma żółwia Kajetana, Kacper - jeszcze bardziej oryginalnego pupila - fretkę Plastra! Kajetan siłą rzeczy jest nieco "statycznym" podopiecznym, a fretka? Wprost przeciwnie! To wulkan energii! Każde zwierzątko wymaga naszej opieki, ale fretki są szczególnie wymagające - wszędobylskie, sprytne, skoczne, potrafią wejść wszędzie, a to wchodzenie, przemieszczanie wiąże się z przeróżnymi mniejszymi lub i większymi szkodami ... 

Domyślacie się pewnie, że pomysł zabrania ukochanego pupila do szkoły nie był najwłaściwszą decyzją. Zwierzątko bardzo szybko stwierdziło, że torba Kacpra nie jest najlepszym miejscem, w którym może przebywać... Jak się ta przygoda skończyła - tego debiutujący czytelnicy dowiedzą się z nowej książki należącej do poziomu pierwszego serii "Czytam sobie". 

Ale nie tylko wciągająca, zabawna opowieść na nich czeka - z tej historii można wysnuć i zalecenia dotyczące opieki nad posiadanym zwierzątkiem, poznać kilka nowych słów (choćby aloes czy asparagus), to także okazja do przybliżenia wielkiej sztuki (Kacper zabiera Plastra do muzeum, by na obraz "Dama z gronostajem" pokazać pupilowi "kuzyna").

Polecam
Katarzyna


"Kacper i Plaster"
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Agnieszka Żelewska
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 32
Format:  14,5x18,5 cm
ISBN: 978-83-237-7112-8


Komentarze