"Magiczny kotek. Konkurs marzeń" - wielka przyjaźń z... królem-kotem
Książki z podobną okładka, w analogicznej formie można znaleźć w ofercie kilku wydawnictw. Ich niesłabnąca popularność sprawia, że pojawiają się kolejne tytuły - zresztą - nic dziwnego! Lektura pochłania, młode czytelniczki (bo najczęściej dziewczynki sięgają po te serie) wprost połykają kolejne tomy, kolekcjonują je, wypatrują następnych tytułów. 

Dlaczego warto sięgnąć po serię wydaną przez Wilgę? Pomysłowo połączone zostały w nich dwa światy - w jednym Płomyk jest władcą, białym lwem podstępnie zdetronizowanym przez zawistnego wuja Hebana, w drugim, "naszym" przybiera dowolnie wybrany kolor, ale zawsze jest słodkim, uroczym kotkiem, który podbija wszystkie serca. Płomyk musi się ukrywać, ucieka ze swojego świata, pojawia się w przeróżnych miejscach i pomaga opiekującym się nim dziewczynkom. 

To przenikanie między światami wynika z magicznych umiejętności zwierzęcia, które okażą się niezwykle przydatne kilkakrotnie w czasie, gdy Ola, bohaterka książki, opiekuje się Płomyczkiem. W przypadku cyklu autorstwa Sue Bentley równoważne są oba wątki - opieka nad znalezionym kotkiem oraz codzienne problemy, sprawy, zajęcia dziewczynki. 

Tytuł "Konkurs marzeń" wiąże się z pasją dziewczynki - Ola uwielbia robić zdjęcia, fotografia to jej hobby, zatem od razu przystaje na propozycję taty, by wziąć udział w konkursie na uwiecznienie dziko żyjących zwierząt. Okazji do zrobienia ciekawej fotografii jest sporo, ale efekty nie są zadowalające... Klasowa wycieczka w plener nie przynosi żadnych interesujących ujęć, lecz nie jest to czas stracony - Ola przekonuje się, że może liczyć na swojego przyjaciela Jarka, no i znajduje prześlicznego, czekoladowobrązowego kotka, który... mówi!!! 

Ale jak zaopiekować się kotkiem w sytuacji, gdy rodzice nie zgadzają się na żadne zwierzątko w domu? To nie jedyny problem dziewczynki - martwi się ona brakiem sukcesów na niwie fotograficznej, nie może dojść do porozumienie ze starszą siostrą, fanką przeróżnych sportów, która często krytykuje Olę, uszczypliwie komentuje wszelkie jej pomysły. I wreszcie - niesympatyczne dziewczyny, na które Ola wciąż się natyka - określenie "łobuziary" doskonale do nich pasuje, niestety... 

Żywa akcja, emocjonujące przygody, zagrożenie ze strony wysłanników wuja Hebana, biegnący czas, który nieubłaganie przybliża termin oddania konkursowych prac - fabuła wciąga - Starsza, choć jeszcze wiekowo nie do końca odpowiada docelowej grupie, do której są adresowane książki o Płomyku, słuchała z wypiekamy na twarzy, na której również wszelkie uczucia były widoczne. Przejęła się bardzo tą historią i jak mantrę powtarzała: "Jeszcze jeden rozdział!". Takie książki to znakomity pomysł, by rozbudzić w najmłodszych czytelniczą pasję, sięgnijcie po z któryś z tomów przygód Płomyka i jego małych przyjaciółek, warto!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Magiczny kotek. Konkurs marzeń"
Autor: Sue Bentley
Ilustrator: Angela Swan
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: miękka
Liczba stron: 128
Format: 12,3x19,4 cm
ISBN: 978-83-280-1183-0

Komentarze