"Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych" - z ekologią za pan brat!
Polubiłyśmy Detektywa Łodygę od pierwszego spotkania - choć ma nieco dziwną fizjonomię, to dziewczynkom spodobał się bardzo. Może dlatego, że ma on wprost anielską cierpliwość, traktuje najmłodszych poważnie, tłumaczy wszystko jasno, klarownie, angażuje się bez reszty w sprawy, które poruszają małych bohaterów - zatem i widzowie czy też czytelnicy czują się ważni, ze skupieniem słuchają wskazówek detektywa.

Ci, którzy tak jak my, śledzili losy bohatera w telewizji, rozpoznają opisane w niniejszej pozycji przygody. Dziewczynom najbardziej w pamięć zapadła historia o zaginionej śwince morskiej, bo posiadanie własnego zwierzątka także i im się marzy, a tego właśnie ta opowieść dotyczy: odpowiedzialności za pupila, przeróżnych jego potrzeb, które muszą być zaspokojone. Z kolei Wielkie "coś" w szafie - pierwsza opowieść w tym zbiorku, dotyczy ekologii, ochrony środowiska, a Detektyw Łodyga ma okazję wyjaśnić najmłodszym, czym jest recykling, dlaczego warto segregować śmieci. Zaś Niewidzialna ręka pozwoli małym czytelnikom zrozumieć, czemu oszczędzanie energii jest nie tylko ważne, ale wręcz niezbędne. 

Na dodatek w tej książce jest wszystko, co dzieci lubią: kolorowe ilustracje, zagadki, quiz, naklejki, propozycje wykonania różnych figurek lub zabawek z powszechnie dostępnych materiałów, a także karty do gry w memo - w tym tomiku cztery, a ma ich być szesnaście, zatem wielbiciele przyrody, ekologii i Detektywa Łodygi już mogą się cieszyć na kolejne spotkania z tym sympatycznym bohaterem.

Książka należy do poziomu trzeciego, zatem bardziej zaawansowani młodzi czytelnicy mogą spróbować przeczytać ją samodzielnie. Jeśli jednak nie mają jeszcze takiej biegłości, to wówczas lekturę można poznawać wspólnie z rodzicami czy dziadkami - dziecko przeczyta teksty umieszczone w dymkach, zapisane większym drukiem, a dorosła osoba - pozostałe fragmenty.

Plusem tej pozycji jest z całą pewnością fakt, iż poruszone tematy są bardzo istotne, warto powtarzać te informacje, by właściwe zachowania weszły w krew: dbanie o środowisko to kwestia niebagatelnej wagi!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych"
Autor: Barbara Wicher
Ilustrator: Ewa Podleś
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: miękka
Liczba stron: 64
Format: 142x190 mm
ISBN: 978-83-7915-086-1
Komentarze

  1. W życiu nie słyszałam o tym detektywie, książka bardzo miła dla oka i pewnie nie mniej przyjemna w czytaniu.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda: sympatyczne historie i z bardzo istotnym przesłaniem!:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)