"Na pogotowiu", "W straży pożarnej" - dla najmłodszych o najdzielniejszych!
Pasjonujące tematy - nie da się ukryć - poruszone zostały w tych książkach! Moja mama, która uczyła najmłodsze dzieci, wspomina, że niegdyś wszyscy chłopcy jak jeden mąż pragnęli zostać strażakami;) Nic dziwnego - dzielni, bez wahania spieszący na pomoc strażacy budzą podziw. Może dziś tak gremialnie by nie zakrzyknęły dzieci, jednak prestiż tego zawodu nadal działa na wyobraźnię. 

Zatem "Na pogotowiu" i "W straży pożarnej" - książki, które pokazują, jak wiele zawdzięczamy strażakom, lekarzom, sanitariuszom zainteresują najmłodszych. I to nie tylko chłopców! Dziewczynki także bardzo przejęte słuchały treści - na razie słuchały, bo choć Starsza zna litery, potrafi je odczytać, to już połączenie ich w całość, wyartykułowanie wyrazu sprawia jej wielkie problemy... Mamy nadzieję, że niebawem - właśnie i dzięki takim lekturom - okaże się to już nie tak kłopotliwą sprawą. 

To świetne książki dla najmłodszych: bo pasjonujący temat przykuwa uwagę, bo mnóstwo tu rysunków - Agnieszka Semaniszyn-Konat tym razem z racji bardzo nieletniego adresata sięgnęła po kolor, zatem ilustracje są wielkim atutem, zaciekawiają, bawią, obrazowo przekazują opisane zdarzenia. Na dodatek tekst jest wierszowany - dla miłośników tak formułowanych opowieści to miła wiadomość - a dziewczynki właśnie do nich należą. Ci najmłodsi, debiutujący czytelnicy, może nawet jeszcze i uczęszczający do przedszkola świetnie sobie poradzą z odczytaniem słów umieszczonych na ilustracjach - w dymkach, jako opis rysunku. Wyraźnie zapisane, podzielone na głoski, będą bez większych trudności odczytane - bo nie ma tu zmiękczeń, dwuznaków. 

Same historyjki są ciekawe, pokazują pracowników pogotowia i straży pożarnej w różnych sytuacjach, jakie się im w codziennej pracy zawodowej przytrafiają. To jednocześnie pouczające opowieści - opisane zdarzenia mogą stać się pretekstem do rozmowy o właściwym zachowaniu, o zagrożeniach, które mogą się pojawić, gdy postępujemy lekkomyślnie. Książki te mają walor kształcący - na końcu każdej z pozycji znajdziemy słowniczek wyjaśniający wiele spraw związanych ze służbą strażaków, z pracą pogotowia ratunkowego. Zostały także przypomniane telefony alarmowe - wszak słyszy się o sytuacjach, gdy to właśnie przytomność umysłu najmłodszych pozwoliła na uratowanie bliskich!

Książki zostały starannie wydane: są one szyte, a miękka, lakierowana okładka zapewnia trwałość, ale nie ciąży. W tej serii zostały wydane jeszcze dwa tytuły: "Na budowie" oraz "Na wsi".

Polecam
Katarzyna


"Na pogotowiu"


"Na pogotowiu"


"W straży pożarnej"


"W straży pożarnej"


"Na pogotowiu", "W straży pożarnej"
Autor: Mariusz Niemycki
Ilustrator: Agnieszka Semaniszyn-Konat
Wydawnictwo: Skrzat
Seria wydawnicza: Puk, Puk! Co Słychać...
Oprawa: miękka
Liczba stron: 32
Format: 14x18,5 cm
ISBN: 978-83-7915-113-4, 978-83-7915-114-1


Komentarze

  1. Ideał - tekstu ja na lekarstwo, można poćwiczyć mówienie z dzieckiem. Świetna sprawa.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)