"Najsłynniejsze legendy europejskie" - o przeszłości w nieco inny sposób
W tekście poprzedzającym legendarne opowieści różnych narodów autor wyjaśnia, dlaczego są one do dziś tak popularne - niezwykłe, pełne magii historie starano się opowiadać tak, by zaintrygowały. Były one swego rodzaju lekcją historii, bo bazowały często na prawdziwych zdarzeniach. Ale też pokazywały pewne wzory postępowania, portretowały różne osoby, choć dalekie od codzienności słuchaczy - nie pozostawały bez wypływu na nią.

Można bez wątpienia uznać, że taki talent jak niegdysiejsi gawędziarze, miał także autor - Dimiter Inkiow. Ci, którzy znają opowieści o Klarze i jej bracie, wiedzą, że nie są to czcze obietnicy. Ale nie tylko współcześnie rozgrywające się przygody pomysłowych dzieci wyszły spod pióra Inkiowa. Równie ceniony jest za przybliżenie najmłodszym dawnych wierzeń Greków - mitów zebranych w dwóch tomach: "Najpiękniejsze mity greckie" oraz "Najciekawsze mity greckie" (obie wydane również przez Media Rodzina). Tym razem oprócz czterech opowieści również z Grecji pochodzących autor w "Najsłynniejszych legendach europejskich" przywołuje w swych tekstach historie z różnych zakątków naszego kontynentu: przemierza go wzdłuż i wszerz, od Hiszpanii po Czechy, od Skandynawii do Włoch. 

Niektóre z tych legend są wręcz baśniowe - jak norweska opowieść o źródle wiecznej młodości czy pełen magicznej duchowości sen Olafa Ostesona, inne przywołują znane najmłodszym postacie - Wilhelma Tella czy Robin Hooda - a pasjonujący sposób przedstawienia sprawia, że bohaterowie ci staną się bliżsi małym słuchaczom czy też czytelnikom. Są i legendy odnoszące się do historycznych wydarzeń - jak choćby ta dotycząca hrabiego Rolanda, który mężnie walczył w imię tego, co wierzył. Zachęcają one także do dalszych poszukiwań - na przykład w przypadku legendy o Zygfrydzie, której zakończenie sugeruje nam, że dzieje bohatera obfitowały w wiele jeszcze emocjonujących zdarzeń... 

Niewątpliwą zaletą tego zbioru jest sposób przybliżenia młodym odbiorcom tych historii. Klarowny styl, prosty język, budowanie opowieści, które wciągają, działają na wyobraźnię, zapadają w pamięć to cecha wspólna tych tekstów. Umożliwiają one podróż w czasie i przestrzeni, pozwalają zrozumieć realia życia, motywację postaci, a jednocześnie nie są to erudycyjne popisy, nie ma tu przeładowania faktami. 

Ilustracje - podobnie jak w dwóch poprzednich pozycjach przybliżających mity - stworzył Wilfried Gebhard. Świetnie uzupełniają tekst, a dla młodszych są wabikiem, który sprawia, że lektura i im przypadnie do gustu. Książka u nas "chwilę" czekała na to, kiedy po nią sięgniemy - ale wyznam, że gdy się to stało, to od razu "pochłonęłyśmy" połowę! I to jedyna wada - szkoda, że jest ich tylko trzynaście. 

Polecam
Katarzyna

"Najsłynniejsze legendy europejskie"
Autor: Dymiter Inkiow
Ilustrator: Wilfried Gebhard
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Liczba stron: 112
Format: 18 x 23,3 cm
ISBN: 978-83-7278-953-2Komentarze