"Narodziny liter" - ciekawie i awangardowo o historii pisma
Pamiętam, że czytana w dzieciństwie lektura opowiadająca o pochodzeniu cyfr zaintrygowała mnie, olśniła, rozbudziła pasję matematyczną, zatem kółko prowadzone przez nauczycieli tego właśnie przedmiotu zawsze było w planie moich zajęć - przez całą szkołę podstawową. 

A litery? Są przecież jeszcze bardziej pasjonujące - wszak za ich pomocą można wyrazić tak wiele! Ciekawią już od najmłodszych lat, a gdy już się posiądzie sztukę składnia ich w słowa - ileż radości, to prawie jak magia;) Na razie dziewczyny nie zagłębiały się w historię pisma, Starszą cieszy, gdy posiądzie umiejętność nazywania, rozpoznawania kolejnych liter; Młodsza zaś pyta niekiedy: "Jaka to cyfra?", bo z racji wieku nie jest to dla niej tak do końca jasne. 

A historia pisma, powstanie liter to rzeczywiście intrygujące kwestie. A Themersonowie przedstawili je tak niebanalnie, iż mimo upływu ponad siedemdziesięciu lat od wydania tej pozycji jest ona wciąż godna uwagi. Autorzy stawiali sobie za zadanie przedstawienie świata najmłodszym, przybliżenie, wyjaśnienie, tego co ważne, ale istotna była też metody - zrobić to w sposób niebanalny, w publikacji zespolić w idealną całość słowo i obraz. Dzięki posłużeniu się fabułą historia łatwiej zapada w pamięć - i to nie tylko równolatka małych czytelników, Wicusia, mającego problemy z zapamiętaniem listy sprawunków, ale też i tych, którzy przed wiekami kładli swego rodzaju podwaliny pod dzisiejszy system pisma. 

Podróżujemy w przeszłość, odwiedzamy różne zakątki kuli ziemskiej i dowiadujemy się, jak sposób przekazywania wiadomości się zmieniał - od pisma węzełkowego poprzez obrazkowe, które się przekształciło w hieroglify, byśmy z czasem mogli posługiwać się znakami-literami. 

Niedługa pozycja wydana przez Widnokrąg to kolejna publikacja małżeństwa Themersonów przypomniana w ostatnim czasie przez to wydawnictwo. A w zapowiedziach już jest kolejna - "Poczta" - jak możemy przeczytać na stronie Widnokręgu: "to książka popularyzująca wiedzę z dziedziny techniki, jednak sama w sobie jest również małym dziełem sztuki". Słowa te można odnieść i do niniejszej książki, tyle tylko, że popularyzuje ona wiadomości dotyczące historii pisma. Ciekawe i pięknie wydane "Narodziny liter" są godną uwagi i wartą poznania lekturą!

Polecam
Katarzyna
"Narodziny liter"
Autor: Stefan Themerson
Ilustrator: Franciszka Themerson
Wydawnictwo: Widnokrąg
Oprawa: twarda
Liczba stron: 20
Format: 17 x 22,3 cm
ISBN: 978-83-938652-3-9Komentarze

  1. Bardzo ciekawe, sama chętnie poznałabym parę faktów z historii pisma.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)