"Poczytaj mi, mamo. Księga piąta" - sprzed lat, a wciąż bawią i poruszają!"Poczytajmy tę moją, niebieską" - prosi Starsza. I to rzeczywiście "jej książka", bo taka bardziej refleksyjna, do przegadania, poruszająca tematy ważne dla najstarszej grupy przedszkolaków.

Istotne kwestie się tu pojawiają: relacje między dziećmi uczęszczającymi do zerówki, kwestia empatii, wzajemnej pomocy, stanięcie po stronie potrzebujących, nawet jeśli wiąże się to z przeciwstawieniem się silniejszemu, zadziornemu przeciwnikowi. O tym odnoszeniu się do innych traktuje kilka opowiadań: "Kredki" i "Bijacz" autorstwa Małgorzaty Musierowicz, "Wielka przygoda małej Zosi" pięknie zilustrowana przez Janinę Krzemińską. Ta ostatnia historia jest szczególna - jak czytamy, pomysł i ilustracje zawdzięczamy właśnie Janinie Krzemińskiej, a tekst do przygód małej Zosi, która niespodziewanie stała się wielkości biedronki napisała Barbara Lewandowska.

W tym tomie jest też jedna z moich ukochanych opowieści z dzieciństwa - uwielbiałam "Dziewczynkę z tęczy" Hanny Łochockiej oraz "Przygodę na balkonie" Heleny Bechlerowej, a także "Malowany ul" Adama Bahdaja - i ten właśnie ostatni tekst znajdziemy w piątej księdze "Poczytaj mi, mamo"! Piękna historia o tym, że pozorna "bezproduktywność" to niezwykle wartościowe działanie - bo nie tylko rzeczy użyteczne są potrzebne, warto dostrzegać piękno, tworzyć je, zachwycać innych, radować, podnosić na duchu...

Choć i Młodsza uwielbia tę lekturę - bo jest wierną kibicką serii;), a są i teksty, które działają na wyobraźnię fanki kotów - "Księżycowy koncert" Adama Bahdaja, bawi "Mokry łakomczuch", bo nadmorska przygoda Marka mimo że wywołała u małego bohatera łzy, to ma jednak sympatyczną wymowę. 

Piątą księgę otwiera i zamyka utwór wierszowany: na początek zilustrowana przez Mirosława Pokorę opowieść o panu Maluśkiewiczu, zaś ostatni tekst to wiersz Wandy Chotomskiej "Ślimak" - swego rodzaju lekcja przyrody, bo poznajemy dzięki niemu domy różnych zwierząt, ale i pochwała tego, co się posiada. 

Wzruszyła nas także "Babcia na hulajnodze" o niezwykłej starszej pani, która stanowi całą rodzinę dla Krzysia - i jest tak pełna energii, tak serdeczna, cierpliwa, pomysłowa, że choć brak to dotkliwy - nie mieć rodziców, to Krzyś jest pogodnym, radosnym chłopczykiem - właśnie dzięki babci Marcelinie!

Jak już wspomniałam - lektura skłania do rozmów. Dyskutujemy, czy bohaterowie słusznie postąpili, co powinni byli zrobić, jak zachować się, by nie mieć sobie nic do zarzucenia. Okazuje się też, że choć jesteśmy sobie bliscy, przyjaźnimy się, to nie zawsze musimy myśleć tak samo, robić to samo, lubić identyczne rzeczy - tak jak to jest w przypadku czterech bohaterów opowiadania "Dom" Wiery Badalskiej. "Książka Starszej" nie kurzy się na półce, a jej lektura skłania do odświeżenia sobie i tekstów z poprzednich ksiąg - uroczych, magicznych, poruszających, zabawnych... Pięknych!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Poczytaj mi, mamo. Księga piąta" 
Autorzy: Wiera Badalska, Adam Bahdaj, Wanda Chotomska, Barbara Lewandowska, Małgorzata Musierowicz, Ewa Skarżyńska, Julian Tuwim
Ilustratorzy: Zdzisław Byczek, Janina Krzemińska, Mieczysław Kwacz, Wanda Orlińska, Mirosław Pokora, Grażyna Rogowska, Zdzisław Witwicki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 280
Format: 16,5 x 21,5 cm
ISBN: 978-83-10-12776-1Komentarze

  1. Uwielbiam, ogólnie lubię Pawłowi podtykać "reinkarnacje" książek i zabawek z mojego dzieciństwa. ;-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)