"Smok w powidłach" - ponadczasowe i piękne utwory!Profesor zwyczajny nauk humanistycznych który tworzy dla dzieci! Zaskakujące? Przeczytajcie rozmowę z Joanną Papuzińską, a przekonacie się, że to niejako naturalna kolej rzeczy w przypadku tej jakże lubianej autorki! Wprawdzie w wywiadzie pisarka dzieli się przekonaniem, iż zmienia się literatura, nastawienie do niej młodych czytelników, zatem lektury dziadków odchodzą w niepamięć, a i te rodziców nieczęsto są czytane. Jednak nie wszystkie teksty spotyka taki właśnie los, niektórych czas się nie ima - i tak właśnie jest z utworami autorstwa Joanny Papuzińskiej! 

Pewnie dla wielu osób jedną z ciepło wspominanych lektur z dzieciństwa jest "Agnieszka opowiada bajkę" - dzięki córce pisarki - Agnieszce - ta sympatyczna dziewczynka-bohaterka cieszy i współczesnych odbiorców - w niniejszym zbiorze znajdziemy jeszcze inne opowiadanie: o Agnieszce i magicznym "Placku Zgody i Pogody". Ale można powiedzieć, że każda z sześciu części "Smoka w powidłach" przynosi czytelnicze oczarowania: czy odwiedzamy kuchnię, czy poznajemy portrety zwierząt - zarówno domowych pupili, jak i dzikich gatunków zwierzęcej braci, czy piękno przyrody jest tematem utworów, czy wreszcie zabawne, codzienne-niecodzienne zdarzenia albo też kołyszące do snu wiersze na dobranoc, zawsze lektura wywołuje wzruszenie, bawi, ciekawi, zaskakuje...

Szczególnie spodobały się nam teksty przedstawiające zwierzęta, nierzadko to właśnie koty stały się głównymi bohaterami utworów wierszowanych, jak i prozatorskich, zatem bardzo entuzjastycznie przyjęte zostały przez Młodszą, choć i przesympatyczne opowiadanie o Foksiu-wnikliwym obserwatorze przedświątecznych poczynań ludzi wywołuje mnóstwo radości, a trafność jego spostrzeżeń warto mieć na uwadze nie tylko tuż przed świętami!

Bardzo różne są teksty zebrane w tej książce: wiersze i opowiadania, wspomnienia, utwory z elementami bajkowymi, baśniowymi, wzruszają i bawią, zaskakują poetyckimi sformułowaniami, uosobiona przyroda staje się nam bliższa, marzymy, by taką druhnę ciotunię spotkać na swej życiowej drodze, by i nam dane było ratować nietoperza, dokarmiać zająca, zostać "żabią mamą", wyprowadzić "na ptaki";) wronkę... 

Wyjątkowa literatura zyskała piękną oprawę wizualną - seria "Polscy pisarze dzieciom" zachwyca, a ilustracje autorstwa Joanny Rusinek cieszą nasze oczy.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Smok w powidłach"
Autor: Joanna Papuzińska
Ilustrator: Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 208
Format: 16,8 x 22 cm
ISBN: 978-83-7672-335-8Komentarze

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)