"Cierpienia sięciolatka" - arcyzabawnie o życiu młodego człowieka:)
Już nie maluch - to oczywiste! Ale jeszcze nie nastolatek - zatem: "sięciolatek"! Konrada poznajemy tuż przed tym pierwszym jubileuszem;) - przed dziesiątymi urodzinami. Wypadają one według niego bardzo niefortunnie - nie dość że tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, to na dodatek okrągła rocznica urodzin zbiega się z przepowiednią Majów o końcu świata... 

Jak się okazuje - Majowie musieli się pomylić w obliczeniach - na szczęście, bo w innym przypadku nie mielibyśmy okazji poznać bliżej Konrada i towarzyszyć dramatycznym kolejom losu, które stają się jego udziałem... Bez wątpienia użyte w tytule słowo "cierpienia" jest nieprzypadkowe! Jak widzicie na wklejce, Konrad styka się z mnóstwem osób, a te kontakty nie są pozbawione konfliktów - młodszy brat okazuje się być geniuszem, na dodatek ma wprost szalone powodzenie u koleżanek;) Mama Konrada upiera się, by nosił on... kalesony! Z dziewczynami z klasy trudno się porozumieć, brakuje funduszy, a obok szkoły znajduje się budka z kebabami... Problemy wydają się mnożyć - pomyślicie zatem, że to przygnębiająca lektura. Nic bardziej mylnego! 

Mogę zagwarantować Wam, że ktokolwiek sięgnie po tę książkę, nie odłoży jej przed doczytaniem do końca! A i lektura pochłonie Was bez reszty - a jedyny smutek będzie związany z faktem, że książka ma jedynie sto czterdzieści cztery strony. 

Od grudnia do grudnia, od dziesiątych urodzin do jedenastych - towarzyszymy Konradowi poczas lekcji, uroczystości szkolnych, w czasie wycieczek, na wakacjach, podczas przeróżnych imprez. Dzieje się wiele, bo codzienność młodego człowieka nudna przecież nie może być i nie jest! A choć tytuł mówi o cierpieniach, to możemy też zapewnić, że sięciolatek nie daje sobie w kaszę dmuchać, nie załamuje się i wychodzi z każdej opresji zwycięsko. A przynajmniej - z optymizmem patrzy w przyszłość. 

Niesamowicie zabawna książka to kolejna pozycja autorstwa Zuzanny Orlińskiej, która z całą pewnościa zyska grono wiernych czytelników. "Pisklak" wzruszał, "Matka Polka" bawiła i zaskakiwała przewrotnym tytułem (zresztą nie tylko nim!). "Cierpienia sięciolatka" to następna świetna książka. W zakończeniu "Matki Polka" autorka napisała, że i tata głównego bohatera to niebanalna postać - i że to "temat na inną opowieść". Konrad też zmienia się, na ostatnich stronach jest już nastolatkiem. Ostatnie zdanie niniejszej książki brzmi: "W każdym razie jedno jest pewne: teraz dopiero się zacznie!" - a my deklarujemy: bardzo chętnie o tym byśmy przeczytały! Może doczekamy się kontynuacji?:)

Polecam
Katarzyna"Cierpienia sięciolatka"
Autor: Zuzanna Orlińska
Ilustrator: Mikołaj Kamler
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 144
Format: 14,5x20,5 cm
ISBN: 978-83-7672-341-9Komentarze