"Mam przyjaciółkę baletnicę" - o tajemnicach baletowego występuNiewielka pozycja - a ile radości! Okazuje się, że Ralf Butschkow zna się nie tylko na ciężkim sprzęcie, zawodach wymagających obsługiwania przeróżnych urządzeń, ale też i przestawienie artystów - tancerzy baletowych nie sprawia mu problemu! Któż nie zna książek jego autorstwa - my mamy ich sporo: o policjancie, śmieciarzu, strażaku, nasza ulubiona to ta o rolnikach. Oczywiście na równi z "Mam przyjaciółkę baletnicę". Jeśli dziwi Was to zestawienie: rolnicy i baletnica, to znaczy, że kilka lat mieliście jakiś czas temu;) Najmłodsi bez problemów łączą w swych marzeniach o przyszłości takie nawet dość odległe zainteresowania!

Jak zwykle mamy tu do czynienia ze znanym z innych pozycji sposobem zaznajamiania najmłodszych z arkanami danego zawodu: Nelka wraz ze swoją przyjaciółką Marysią - członkinią zespołu baletowego, odwiedza operę. Ma okazję zobaczyć "od podszewki" jak wygląda próba, w jaki sposób rozgrzewają się, jak ćwiczą. Podczas wizyty jest okazja, by zwiedzić wiele interesujących miejsc w budynku opery: dziewczynka ma możliwość obserwować budowanie dekoracji, z bliska ogląda kanał orkiestrowy, wspólnie z Marysią zaglądają do szwalni i kostiumerni. Towarzyszy swej przyjaciółce Marysi w ostatnich przygotowaniach w garderobie. I wreszcie najbardziej emocjonująca chwila: Nela zza kulis obserwuje próbę generalną. To wielkie przeżycie, a dla osoby tak jak dziewczynka uczęszczającej na balet - to bardzo cenne doświadczenie. 

Także i małe czytelniczki czy też słuchaczki dowiedzą się mnóstwa intrygujących informacji o stroju do ćwiczeń i kostiumie scenicznym, o stosowanym przez baletnice makijażu. Osoby zainteresowane tym, jak powstaje takie przedstawienie baletowe również zaspokoją swoją ciekawość. Interesujące wiadomości o sposobie budowanie dekoracji, scenie obrotowej czy roli orkiestry czy reżysera uświadamiają, jak wiele osób odpowiada za finalny kształt spektaklu i jak istotne jest zsynchronizowanie wszystkich ich działań. 

Książki z serii "Mam przyjaciela"/"Mam przyjaciółkę" dostarczają mnóstwo wiedzy także dzięki stronie ilustracyjnej: realistyczne rysunki są doskonałym uzupełnieniem tekstu i dzięki obu tym elementom małe fanki baletu są usatysfakcjonowane. 

Jak zwykle znajdziemy też dwie strony z elementami do odnalezienie na ilustracjach w książce - to miła rozrywka, a także pomysłowy sposób na ugruntowanie wiedzy. Ciekawa pozycja wprowadzająca w tajemnice tak poruszającego wyobraźnie zawodu spodoba się na pewno wielu dziewczynkom!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Mam przyjaciółkę baletnicę"
Autor: Ralf Butschkow
Ilustrator: Sabine Kraushaar
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: miękka
Liczba stron: 24
Format:19,2 x 19,2 cm
ISBN: 978-83-8008-001-0Komentarze