"Mnóstwo łamigłówek dla ciekawskich" - pożyteczna rozrywka:)
Zima zwykła robić niespodzianki. Starsi - dorośli pamiętają pojawiające się co roku komunikaty w prasie, radio, telewizji o tym, że "zima zaskoczyła drogowców", zatem były problemy z dojazdem do pracy, zasypane drogi, zaspy, pługi, piaskarki czy też solarki na drogach, których kierowcy gorączkowo próbowali poradzić sobie ze śnieżną nawałą. Najmłodsi pewnie słuchają tego jak bajki o żelaznym wilku;) No cóż - od pewnego czasu zima raczej symbolicznie zaznacza swoją obecność. Biała zima to marzenie, trzeba jej poszukać, w niektórych regionach jest ledwo biało albo wręcz czarno, dlatego ferie, zwłaszcza te spędzane w miejscu zamieszkania, nie są pasmem radosnych chwil. Sanki, narty czy deska snowboardowa odpoczywają, pociechą bywa sztuczne lodowisko - o ile oczywiście jest...

Trzeba coś "na pociechę" wymyślić - jakieś twórcze aktywności, pasjonujące lektury czy też takie propozycje, jak niniejsza pozycja! Okładka może nieco zmylić - "to pewnie coś dla maluchów" powiedzą "szkolniaki". Wprost przeciwnie! Wprawdzie część zadań mogłoby wykonać młodsze rodzeństwo, ale też raczej już uczęszczające choćby do zerówki. Kolorowa obwoluta skrywa wnętrze pełne wyzwań - trzeba nie tylko znać doskonale cyfry, litery, ale też umieć czytać, liczyć, no i przede wszystkim - mieć głowę nie od parady, bo proponowane zadania wymagają główkowania, analizowania, często mylne tropy mogą zwieść nas na manowce i trzeba cierpliwie szukać właściwego rozwiązania. Ale przecież tym większa satysfakcja, gdy uda się je znaleźć! 

Co znajdziemy w tym bardzo obszernym zbiorze? Aż trudno podjąć się wymienienia wszystkich propozycji zadań, bo jest ich tak wiele! Dla fanów łamania głowy są krzyżówki - "tradycyjne" z wyrazami, ale też i "matematyczne", do których należy wpisać liczby. Zresztą takich zagadek dla fanów matematyki jest więcej - sudoku, przeróżne działania matematyczne, szyfry, labirynty liczbowe, po których należy poruszać się zgodnie ze wskazówkami. Są i klasyczne labirynty, zdania rozwiające spostrzegawczość - odszukiwanie identycznych rysunków, znajdowanie różnic między ilustracjami, odnajdywanie szeregu takich samych elementów. Razem z młodszym rodzeństwem "szkolniacy" mogą wykonać zadania typu "co tu nie pasuje", odnaleźć cienie czy też chwycić za kredki i pokolorować ilustracje według podanych zasad lub zgodnie z tym, co dusza małego artysty podpowiada;) No właśnie - wielbiciele rysowania też nie będą narzekać na brak wyzwań. Sporo stron zapełniają propozycje odwzorowania rysunku, powiększenia go, dorysowania brakujących elementów według wzoru, dokończenia rysunku - w czym pomagają siatki, na których ilustracje się znajdują. 

Choć publikacja jest bardzo obszerna, to jednak nieciężka, można ją zabrać ze sobą na wyjazd, w podróż. Do tego jest solidnie wykonana i łatwo się nie rozkleja. A na dodatek jej cena jest naprawdę atrakcyjna - zatem szczerze ją polecamy - na ferie i na "po feriach";) - na chwile nudy, bo ją przepłoszyć na dobre:) 

Polecam
Katarzyna


"Mnóstwo łamigłówek dla ciekawskich"
Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: broszurowa
Liczba stron: 360
Format: 18,5x23 cm
ISBN: 978-83-274-2793-9
Komentarze