"Poczta" - awangardowi artyści przybliżają techniczne nowinki
W zestawieniu z dość nadal powszechną pstrokatością pozycji dla młodych czytelników najnowsza publikacja Wydawnictwa Widnokrąg wyróżnia się stonowanymi kolorami, obrazowymi przedstawieniami, ciekawym ujęciem opisywanych zagadnień. Choć to reprint sprzed ponad osiemdziesięciu lat, to niewątpliwie może zaciekawić - podejściem do tematu, połączeniem rozmaitych tekstów, sposobem objaśniania trudnych zagadnień ciekawym świata dzieciom. 

W latach trzydziestych dwudziestego wieku takie wynalazki jak telegraf, telefon czy radiotelefon były powszechnie stosowane, choć sposób ich działania nie był tak oczywisty dla korzystających z tych dobrodziejstw osób. Zatem chcąc przybliżyć młodym odbiorcom tajniki porozumiewania się na odległość awangardowi twórcy - pisarz i poeta Stefan Themerson oraz jego żona, malarka i ilustratorka Franciszka Themerson wspólnie opracowują szesnastostronicową "Pocztę". W publikacji widać zacięcie naukowe - bo wszelkie zagadnienia zostały opisane precyzyjnie, zilustrowane w sposób przejrzysty, klarowny. Ale też i kwestie dydaktyczne grają tu pewną rolę - w wierszu o bazgrzącym Kaziu poznajemy nie tylko drogę listu od nadawcy do odbiorcy, ale też znajdziemy nienachalnie wyrażone napomnienie dotyczące formy, wyglądu listu, który wysyłamy. Jest wreszcie "Poczta" zachwytem nad nowoczesnością, postępem cywilizacyjnym, który dokonuje się w sposobach podróżowania, prozumiewania się. 

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku "Narodzin liter", tak i tym razem autorzy sięgają do odległej przeszłości, pokazują, jak przekazywano informacje przed wiekami, jakie kolejne udogodnienia pozwalające na szybsze porozumiewanie nastąpiły. Dziś tak opisywane sukcesy i z dumą przywoływane coraz krótsze odcinki czasu mogą najmłodszych zdumiewać, bo możliwe jest nawiązanie kontaktu prawie natychmiastowo: dzwonimy, wysyłamy wiadomości tekstowe. Ale choć to codzienność, to poczta nadal funkcjonuje, podstawowe zasady jej działania nie zmieniły się, jedynie zautomatyzowały. A przecież to oczywiste, że taka odręcznie napisana kartka, życzenia świąteczne, pozdrowienia z wakacji, urodzinowe powinszowania to coś, co sprawia wielką przyjemność - miło jest je otrzymać, z doświadczeń dziewczynek wynika, że i wysyłanie jest bardzo zajmującą czynnością. 

Dlatego warto sięgnąć po "Pocztę" - bo jest świadectwem czasów minionych, technik, które powoli odchodzą w zapomnienie, ale też i ciekawym wykładem o zachodzących w świecie przemianach, o ludzkiej pomysłowości, jest hołdem oddanym wynalazcom, którzy zmieniają naszą codzienność, wszak bez tych niegdysiejszych unowocześnień dzisiejsze nie miałyby możliwości zaistnieć.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Poczta"
Autor: Stefan Themerson
Ilustrator: Franciszka Themerson
Wydawnictwo: Widnokrąg
Oprawa: twarda
Liczba stron: 44
Format: 17,6 x 24,7 cm
ISBN: 978-83-938-6522-2


Komentarze