"Wytłumacz mi, dlaczego..." - ciekawe wiadomości na każdy dzień roku i... na lata!:)
Ależ to pomysłowa, intrygująca, ciekawa i wartościowa lektura! Aż trudno wyrazić jak świetna - pod wieloma względami - jest ta książka. To oczywiste, że tego typu kompendia dla najmłodszych zawierają sporo ilustracji - zdjęcia, mapy, portrety - tu konsekwentnie strona wizualna to rysunki - kolorowe, sporych rozmiarów, towarzyszą każdemu hasłu, co sprawia, że wiedza zapada w pamięć. Często jest tak, że barwny obrazek przykuwa uwagę, zatem młody człowiek zagłębia się w tekście, zaś najmłodszych te rysunki zaciekawiają, prowokują do przeglądania publikacji, więc i powoli, poczynając od tych treści najprostszych, możemy czytać zawarte w tej pozycji wiadomości już i starszym przedszkolakom. Z czasem i kolejne zagadnienia będą chcieli zgłębiać, a potem także poszerzać wiedzę odnośnie tematów, które szczególnie zainteresują. Nie wątpię, że tego typu opracowanie może zaspokoić ciekawość dzieci, ale też i ją rozbudzić - bo przeczytane wiadomości bardzo często prowokują do zadawania kolejnych pytań.

Interesujący jest zamysł tej książki: na samym początku umieszczony został spis treści - trzysta sześćdziesiąt pięć odpowiedzi dotyczy ośmiu działów: pochodzenia nazwy, sportu i rozrywek, geografii, rekordów, historii świata, znanych postaci, życia codziennego, przyrody i ekologii oraz "zwiedzania". Jednak wiedza na dany temat nie została ujęta w jednym rozdziale, na sąsiadujących stronach: kolejne tematy przeplatają się, co kilka stron znajdziemy wiadomości z danej dziedziny - jeśli kogoś interesuje jedynie historia, wówczas musi się trochę naszukać, ale z drugiej strony - takie "wymieszanie" wiedzy może skutkować tym, że wpadną nam w oko i inne kwestie, zaintryguje nas zagadnienie diametralnie innych spraw dotyczące - a i osoby skrupulatnie czytające "od deski do deski" nie będą narzekały na nudę, bo tematyka pytań i odpowiedzi zmienia się jak w kalejdoskopie.

Ułatwieniem w odnajdywaniu informacji na zajmujący nas temat są kolorowe brzegi stron - każdemu działowi przypisany został inny kolor - tej barwy jest nagłówek w spisie treści, a także ozdobny pas na brzegu strony, jak również i całe strony - tylko w nieco jaśniejszym odcieniu. 

A pytania są naprawdę ciekawe - i jeśli do tej pory nie przyszły na myśl dzieciom, to zapewne po ich odczytaniu chęć poznania odpowiedzi okaże się paląca!;) Na przykład: "Który budynek jest największy na  świecie?", "Dlaczego Tuaregów nazywa się niebieskimi ludźmi?", "Dlaczego w Chinach za bramą wejściową stawia się mur?", "Jak się nazywa największy kraj na świecie?" - jak widzicie jest wiedza w tej pozycji zawarta dotyczy przeróżnych kwestii, a klarowne, precyzyjne wyjaśnienia w prosty sposób przybliżają najmłodszym informacje o świecie. 

To lektura na długo - bo sporo tu wiedzy do przyswojenia, bo do niektórych zagadnień najmłodsi muszą jeszcze dorosnąć, zatem u nas z pewnością przez parę lat będziemy sięgać po tę pozycję i szukać informacji na interesujące tematy. A i dorośli znajdą w niej sporo ciekawych kwestii!

Polecam
Katarzyna

"Wytłumacz mi, dlaczego..."
Autor: Frédéric Bosc
Ilustratorzy: Christine Roussey, Laurent Richard, Sylvie Bessard
Wydawnictwo: Debit
Oprawa: miękka
Liczba stron: 192
Format: 20,5 x 29 cm
ISBN: 978-83-7167-999-5Komentarze