"Człowiek z czerwoną chorągiewką" - wyjątkowy tata i garść faktów o przeszłości motoryzacji
Można by zastanowić się, czym się wyróżniają historie należące do poziomu trzeciego: czy nie są to po prostu książki jakich już sporo na rynku? Otóż nie: bo choć już młody czytelnik na tym poziomie prezentuje pewną biegłość, to dość długi tekst może sobie dawkować mniejszymi "porcjami" - bo historie w tych publikacjach zostały podzielone na rozdziały. Niewiele tu słów trudnych, niezrozumiałych - a to sztuka tak sformułować tekst, by uniknąć powtórzeń, by słownictwo było proste, jasne - a te mniej powszechnie znane wyrazy są wyjaśnione w umieszczonym na końcu książki słowniczku, są tu też informacje o wymowie wyrazów obcojęzycznych. Dodatkowo te opowieści to nie banalne historie, których jedynym celem jest rozbawić - autorzy stawiają sobie za cel przybliżenie ważnych wydarzeń z przeszłości, zaciekawienie ważkimi kwestiami, pokazanie postaw wartych naśladowania. A i niezanudzenie;) I to się udaje - opowieść przykuwa uwagę, budzi emocje, zaciekawia tematem, jednocześnie jakby mimochodem autor przekazuje młodym czytelnikom tę prawdę, iż warto dążyć do realizacji swych pomysłów, nie poddawać się sugestiom innych osób, próbować spełnić swoje marzenia.

Być może nie zaprzątał nas do tej pory temat historii motoryzacji, pewnie wyobrażamy sobie, że niegdyś samochody były nieco wolniejsze, dawne automobile zadziwiają nas swoją formą, ale to przecież nie wszystko! Paweł Beręsewicz genialnie przybliżył nam przeróżne etapy modyfikacji, jakim ulegał samochód (zmieniła się nawet i nazwa - wszak niegdyś był to "powóz bez koni"!) - opowieść zaciekawia (ten kocioł, na którym "siedział" lord - pracodawca ojca bohatera książki), wynalezienie opon (intrygująca opowieść!), zabawne (z naszego punktu widzenia...) środki ostrożności - czyli właśnie praca, którą wykonywał ów tytułowy "człowiek z czerwoną chorągiewką" - historia aut kryje wiele tajemnic, ten tak popularny, niezastąpiony w dzisiejszych czasach środek transportu warto poznać bliżej. 

Takie bliższe przyjrzenie się szacownym przodkom przedmiotów, które są dla nas codziennością, pozwoli z pewnością docenić innowacyjne zmiany, które poczyniono, pomysłowość ludzką, chęć sprawienia, by rzeczy były wygodniejsze, tańsze, lepsze, dostępne dla wszystkich, maksymalnie niezawodne.

A do tego ta książka to krzepiąca opowieść o rodzinnych relacjach - tata i syn spędzają razem dużo czasu, rozmawiają, chłopiec podziwia ojca, jest z niego dumy, to dla niego prawdziwy autorytet. 

To taka historia "sprzed lat", zatem idealnie tu pasują monochromatyczne ilustracje autorstwa Tomka Kozłowskiego (którego nieco bardziej zaawansowani czytelnicy mogą pamiętać z najnowszego wydania "Pajączka na rowerze") - świetnie pomagają "utrwalić" poznane fakty z dziejów motoryzacji. 

Polecam
Katarzyna
"Człowiek z czerwoną chorągiewką"
Autor: Paweł Beręsewicz
Ilustrator: Tomek Kozłowski
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 64
Format: 14,5x18,5 cm
ISBN: 978-83-237-7127-2Komentarze

  1. Pięknie opisana relacja taty z synem i dobrze wpleciona przystępna historia motoryzacji. Ilustracje odpowiadają treści.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda - świetna pozycja - i nie tylko dla chłopaków!:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)