"Mrówka Zofia opowiada" - z niebanalną przewodniczką w fascynujący świat roślin!
Cóż można powiedzieć o tej publikacji? Bez wątpienia to najpiękniejsza i najciekawsza książka na temat świata roślin. Każdy młody miłośnik przyrody znajdzie w niej mnóstwo informacji, rzeczowe wiadomości, bardzo wierne ilustracje kwiatów, drzew, jagód i grzybów, ciekawostki, które zapadają w pamięć, wyjaśnienia klarowne, wprowadzające w tajniki świata przyrody. Choć to nie do końca prawda: to, że "młody" miłośnik będzie zafascynowany, nieco starszy bez wątpienia też! My admirujemy tę pozycję rodzinnie: wraz z babcią dziewczynek, która ma naprawdę wielką wiedzę na te tematy, ale jak się okazuje - i dla niej była to w pewnym stopniu "odkrywcza" lektura.

Warto dodać, że ta mnogość intrygujących informacji nie powoduje, że naszpikowany nimi tekst jest niezbyt wdzięczny do czytania - wprost przeciwnie! Każdy portret rośliny ma mała opowieść o jej zwyczajach, miejscu występowania, odmianach - ale podany lekko, ciekawie, w bardzo jasny sposób, zatem nie tylko osoby z zacięciem przyrodniczym, lecz i te dopiero tę tematykę zgłębiające będą z przyjemnością poznawać kolejne okazy flory naszego kraju. Choć nie tylko - autor niniejszej pozycji jest Szwedem, zatem część z przywołanych gatunków to rośliny typowe właśnie dla Skandynawii, obecne u nas na nieco innych zasadach - na przykład jako ozdoba ogródka. I tu po raz kolejny chcę uspokoić: to naprawdę raptem kilka gatunków, pozostałe na ogół bez problemu spotkamy, gdy wybierzemy się do lasu, nad rzekę, na łąkę czy choćby do parku. 

Co zawiera każdy z tych portretów roślin? Klarownie przedstawione najistotniejsze informacje na jej temat, wiele rysunków - realistycznych, bardzo dokładnie przedstawiających liście, kwiaty, owoce, roślinę w naturalnym otoczeniu. Bardzo pomysłowo ukazane zostały w części pierwszej informacje dotyczące kwitnienia czy miejsca występowania danego gatunku jagód w Polsce w części trzeciej. Informacje o grzybach wzbogacono o symbole określające miejsce oraz czas, kiedy można je znaleźć, zobaczyć, czy dany okaz nadaje się do spożycia czy też jest niejadalny lub trujący. Te ostatnie wiadomości przekazuje nam mrówka Zofia w charakterystycznych nakryciach głowy. Zresztą - widzimy ją co chwila! W zabawnych sytuacjach, w przeróżny sposób podróżującą w poszukiwaniu kolejnego gatunku, który zaplanowała obejrzeć, opisać i przybliżyć jak najlepiej czytelnikom:)

Nawet najmłodszych zatem może zaciekawić ta lektura, bo miło jest śledzić pomysłowe środki lokomocji naszej mrówki-przewodniczki, towarzyszyć jej przygodom, no i czytać zabawne rymowanki, o które wzbogacono opisy roślin. Na dodatek tej przyrodniczej wędrówce towarzyszą fabularne opowieści o urodzinach tytułowej bohaterki, o przygotowaniach do "kwiatowych eksploracji" otoczenia. Są i zagadki - prośby o odnalezienie rozmaitych okazów owadów czy roślin, zadania ćwiczące spostrzegawczość i sprawdzające naszą wiedzę zdobytą dzięki lekturze.

Piękne wydanie, świetny prezent, książka warta posiadania: by wiedzieć więcej o świecie roślin, który często jest naprawdę mało przez nas znany... Nasza przewodniczka po nim bawiła dziewczyny krótkimi rymowankami, my też takim dwuwierszem zakończymy ten tekst:
"Z ręką na sercu to przyznajemy:
z mrówką Zofią przyrodę poznawać pragniemy!"

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Mrówka Zofia opowiada"
Autor: Stefan Casta
Ilustrator: Bo Mossberg
Wydawnictwo: Multico Oficyna Wydawnicza
Oprawa: twarda
Liczba stron: 176
Format: 23,5 × 26,5 cm
ISBN: 978-83-7763-324-3

Komentarze

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)