"Nela i tajemnice świata" - magiczne miejsca, intrygujące wyprawy...
Ileż ta Nela ma "na swoim koncie" przygód! Tyle spotkań ze zwierzętami, przeróżnych doświadczeń, ekscytujących eskapad, ciekawych obserwacji... Na pewno miło byłoby porozmawiać z tą dzielną podróżniczką - warto śledzić informacje o spotkaniach autorskich (można także zaprosić Nelę - jeśli ktoś ma możliwości, to w tej sprawie należy kontaktować się z Wydawnictwem Burda Książki - ksiazki@burdamedia.pl). Ale zanim do spotkania takiego dojdzie, sięgnijmy po lekturę!

To już trzecia pozycja jej autorstwa i oczywiście kolejna okazja, by towarzyszyć odważnej i ciekawej świata dziewczynce w poznawaniu egzotycznych zakątków kuli ziemskiej. Tradycyjnie już wybieramy się wspólnie w daleką drogę - celem Ameryka Południowa i Środkowa, na Czarnym Lądzie odwiedzimy razem Etiopię, a azjatyckie wyprawy zawiodą nas do Tajlandii oraz Wietnamu. 

Nela uwielbia zwierzęta, więc i w tej książce opisane zostały podróże przedsięwzięte po to, by na własne oczy zobaczyć przeróżne okazy fauny w ich naturalnym środowisku. Ogród zoologiczny jest specyficznym miejscem i choć jego pracownicy starają się zapewnić podopiecznym jak najlepsze warunki, to jednak spotkanie tukanów czy kolibrów w ich ojczyźnie, obserwowanie gibbonów swobodnie poruszających się w koronach drzew czy też oceanicznych ryb przepływających wprost na wyciągnięcie ręki (i karmienie ich!) - to niezapomniane wrażenia! I jeszcze jedna ekscytująca wyprawa - podglądanie żółwi - tych najmniejszych, tuż po wykluciu oraz wracających do miejsca przyjścia na świat żółwic, które składają jajka i w ten sposób powtarzają odwieczny cykl przyrody, dzięki któremu miejscowość Toruguero na wybrzeżu karaibskim nosi taką właśnie nazwę (tortuga to w języku hiszpańskim "żółw").

Bogactwo świata fauny i flory zachwyca, intryguje, fascynuje, ale nie mniej interesujące są zwyczaje ludzi mieszkających nieco dalej od nas. Wszak i podróże po Europie są okazją do zaobserwowania nieco innego stylu życia, odmiennych zwyczajów, a przecież Nela odwiedza znacznie dalej położone zakątki. Na pewno zaskoczy Was spotkanie z członkami plemienia Mursi - żyjącymi zgodnie z zasadami przekazanymi przez przodków, obok cywilizacji, nie przyjmując jej zdobyczy. Ale pewnie jeszcze bardziej zdziwi Was tradycja przyozdabiania się okazałymi glinianymi krążkami, którymi panie rozciągają sobie dolną wargę (spójrzcie na drugą fotografię poniżej!). Także inna podróż - tym razem do Tajlandii - jest okazją do spotkania osób w specyficzny sposób upiększających się - należące do plemienia Karenów panie noszą na szyjach ważące kilka kilogramów obręcze, by wydłużyć tę część ciała! Niewątpliwie zaskoczą nas wierzenia Boliwijczyków i wizyta na ulicy Czarownic, gdzie wśród oferowanych towarów są... suszone malutkie lamy! W jakim celu? Sięgnijcie po lekturę, a wówczas zaspokoicie swoją ciekawość!

Oczywiście tylko wspominam o kilku przygodach, które stały się udziałem Neli: to kolejna porcja ciekawych obserwacji, sympatycznych i bardzo osobistych relacji, zachwycających zdjęć. Mała podróżniczka opowiada o swoich przeżyciach w bardzo obrazowy sposób, zatem naprawdę można poczuć smak takich egzotycznych wypraw. A do tego jest to lektura skłaniająca do rozmowy, refleksji, zastanowienia się nad różnymi sprawami: Nela pyta małego czytelnika o jego wyobrażenia różnych spraw, o odczucia związane z opisywanymi sytuacjami - to sprawia, że i nasza przewodniczka staje się nam bliższa, i to co przedstawia jest ciekawsze, bardziej zajmujące. 

Zaręczamy, że bardzo miło czyta się te historie i kilkakrotnie!;) - opowieść o spacerowaniu po dnie oceanu szczególnie upodobała sobie Starsza, a Młodsza - która jest fanką nie tylko kotów, ale i fok, wciąż domaga się czytania o wyprawie do Peru, do Rezerwatu Narodowego Paracas, gdzie można obserwować lwy morskie - kuzynów fok (a także pingwiny i pelikany!). I do tego jeszcze - te zachwycające zdjęcia! Cieszymy się niezmiernie, że Nela wciąż ma ochotę dzielić się swoimi przeżyciami!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki
"Nela i tajemnice świata"
Autor: Nela Mała Reporterka
Wydawnictwo: National Geographic
Oprawa: twarda
Liczba stron: 160
Format: 16,5 x 21,5 cm
ISBN: 978-83-7596-607-7


Komentarze

  1. U nas też Nela jest bardzo lubiana, poprzednie dwie książki czytamy "na okrągło", dobrze że jest kolejna - na zmianę ;)
    Ale na serio, bardzo się nam te opowieści podobają i dzieciaki sporo się dowiadują.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też chcę! A właśnie wczoraj widziałam gdzieś w promocji.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)