"Straszny sen słonia" - przygód mrowie, które się wprost nie mieszczą w głowie;)
Jeśli sami nie jesteście rodzicami dziecka, które "nie przepada za wierszami", to z całą pewnością słyszeliście o takich przypadkach. Proza bez problemów zyskuje wielu i wiernych odbiorców, a z kolei sama wierszowana forma utworu już po pierwszym zetknięciu budzi sprzeciwy. Nie trzeba przekonywać, że niesłuszne! Bywa że zwykła na pozór historyjka przekazana w formie mowy wiązanej zyskuje wdzięk, przykuwa uwagę, cieszy zaskakującymi sformułowaniami. 

A o bohaterach wierszy autorstwa Małgorzaty Pietrzyk można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że są zwykli! To doprawdy wyjątkowe okazy fauny! Z jednej strony to portrety wiernie ukazujące zwierzęta - hipopotam ma słuszne rozmiary, je "sporo", lubi kąpiele, chętnie - błotne, a chomik skrzętnie gromadzi - ale... ten pierwszy chętnie słucha kołysanek będących adekwatnymi do jego stylu życia trawestacjami, jada pięć drugich śniadań, a drugi zbiera i "chomikuje" między innymi mydlane bańki i kleksy z zeszytów!:) 

Dodać warto, że to przecież tylko dwóch bohaterów wierszy zebranych w tym zbiorku. Świat fauny jest tu godnie reprezentowany - prócz wyżej wymienionych osobników poznamy tytułowego słonia mającego dość męczące sny, jeżyka marzącego o owinięciu się lisią kitką, kotka chętnie odwiedzającego spiżarnię - i jeszcze inne koty - w bardzo romantycznym nastroju, pomysłową żyrafę, pchły i ich "chodzącą stołówkę" - psa, wiewiórkę i jej braciszka-łakomczuszka, nietypową małpę, do której wyrażenie "małpie figle" nie pasuje ani odrobinę, wreszcie - kolibrynę! Nie znacie takiego słowa?! Sądzicie, że chodzi być może o kolubrynę? Poniekąd macie rację - bo pani kolibrowa rzeczywiście dość okazale się prezentuje w wyniku zamiłowania do słodyczy... 

Nie tylko zwierzęta prezentują swoje wizerunki czy też swoje perypetie w wierszach Małgorzaty Pietrzyk - świat roślin reprezentuje melon, są i inni bohaterowie - pluszowy miś, również jak koty zakochany, ale bardzo nietypowo;), jest beczka śmiechu, a wiersz o niej jest okazją do przywołania wielu związków frazeologicznych związanych ze śmiechem, radością, zabawnym zachowaniem. 

Zresztą język wszystkich utworów zwraca uwagę - teksty prozatorskie są na ogół bardziej zbliżone do zwykłych wypowiedzi, każde nietypowe użycie wyrazu zwraca uwagę, musi być uzasadnione - wiersze podlegają innym prawom - ich lektura dostarcza też przyjemności z obcowania z niebanalnymi określeniami, metaforami, hiperbolami. Jest dowcip, są niezwykłe, oryginalne pomysły, które w materii wiersza doskonale pasują, tworzą zapadający w pamięć obraz, skłaniają do snucia marzeń, do spojrzenia na rzeczywistość w nieco odmienny sposób. Nie ma tu dydaktycznych pouczeń, jest zaproszenie do świata fantazji.

A do tego jest tomik ten pięknie zilustrowany - niezmiennie zachwycają nas prace pani Emilii Dziubak świetnie oddające emocje bohaterów, w pomysłowo nakreślonej scenerii, radosne, przykuwające uwagę.

Polecam
Katarzyna

"Straszny sen słonia"
Autor: Małgorzata Pietrzyk
Ilustrator: Emilia Dziubak
Wydawca: Media Rodzina
Liczba stron: 32
Format: 21 x 22,7 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-8008-046-1


Komentarze