"Czarownica w wielkim mieście" - szczypta magii receptą na świetną lekturę!
Niezwykłe przygody sympatycznej czarownicy umiejscowione zostały w realiach znanych młodym czytelnikom: niezależnie od tego, czy jest to wieś, czy wielkie miasto, wszystko tu jest bliskie, znajome, problemy takie, jakie miewam czasem i my, a i główna bohaterka dzięki taki "zwykłym" cechom charakteru zjednuje naszą sympatię. Chce czuć się potrzebna, pragnie służyć pomocą innym, smuci się, gdy jej wysiłki nie są doceniane. 

Czarownica Tola uwielbia gotować zupy, z zapałem jeździ na wrotkach, ale też potrafi używając zaklęć (dość oryginalnych, bo bardzo prostych;)) sprawić, że pojawia się uśmiech na twarzach wielu osób, rozwiązują się problemy, kłopoty znikają, pojawiają się nowe, ciekawe możliwości. Wydawać by się mogło, że ktoś taki jak nasza bohaterka powinien być osobą bardzo szczęśliwą i spełnioną. W takim właśnie nastroju jest Tola, gdy się z nią żegnamy, lecz nie od początku wszystko się tak gładko układało. 

Rodzinne strony opuszcza czarownica po paru niefortunnych działaniach, które zupełnie nie sprawiły przyjemności sąsiadom Toli. W czym więc tkwi klucz do tej niezwykłej przemiany? Otóż w wielkim mieście bohaterka również czaruje, ale w sposób bardziej przemyślany. Ze wszelkich sił stara się ustalić, co tak naprawdę uraduje daną osobę. Słucha uważnie, bacznie obserwuje - i efekty są olśniewające!

Sięgnijcie po lekturę, a dowiecie się, jak czarownica oswoiła "groźną bestię", o czym marzył krasnoludek, do czego przydać się może farba tablicowa i co zmieniło tak sympatycznie brzmiące zaklęcie jak "kotek"!:) Opowieści mają nieprzewidywalny finał, choć realia są nam bliskie, to gdy na scenę wydarzeń wkracza sympatyczna bohaterka, zdarzyć się może naprawdę wiele: zaklęcie sprawia, że staje się ona wprost mikroskopijnych rozmiarów, czasem lata na miotle, dzięki uniwersalnej maści potrafi usłyszeć to, co ją interesuje, zaprzyjaźnia się z... gwiazdą i niezmiennie rozśmiesza zabawnymi czarodziejskimi sformułowaniami. 

Książka wydana w serii "Duże litery" jest rzeczywiście pozycją zachęcającą młodych czytelników do lektury. Duży druk, urokliwe ilustracje, zabawne historie ze szczęśliwym finałem, niebanalna bohaterka - to na pewno przyciąga. Nie można odmówić tej opowieści pewnych walorów dydaktycznych, ale są one tak wyważone, iż nie mamy wrażenia natrętności. Agnieszka Urbańska jest autorką jeszcze dwóch tytułów przeznaczonych dla początkujących czytelników, ale jednocześnie już dość biegłych w tej sztuce - to "Nie taki smok straszny" oraz "Księżniczka z innej bajki". Wszystkie zatem są bardzo intrygujące, warto sięgając po nie rozwijać czytelniczą pasję!


Polecam
Katarzyna
"Czarownica w wielkim mieście"
Autor: Agnieszka Urbańska
Ilustrator: Katarzyna Nowowiejska
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: miękka
Liczba stron: 96
Format: 14,3x19 cm
ISBN: 978-83-7915-188-2
Komentarze