"Moje książeczki. Księga pierwsza" - choć sprzed lat wielu - nie straciły uroku!
Jak przez mgłę ten sympatyczny kotek z okładki mi się przypomina - i jakaś "pasiasta" wklejka również, ale być może była to lektura z biblioteki, zatem przez krótki czas gościła w naszym domu i pewnie choć po wielokroć była czytana - bo wszelkie książki tak "eksploatowałam";), to jednak niewiele zapamiętałam... I dlatego ta pozycja stała się nową, ciekawą lekturą dla nas wszystkich;) - dla czytającej matki i ze skupieniem słuchających dziewczyn! 

Wyznam, że po prostu oczarowały nas te historie - są piękne, przyjazne, pokazują radosny, pogodny świat, a gdy czasem zdarzy się jakiś smutek, to i na to znajdzie się dobra rada. Zarówno te sympatyczne opowieści, jak i oryginalne ilustracje są dowodem na to, że dobre lektury nie starzeją się. 

Kim są bohaterowie? To bardzo miłe postacie - wiele tu zwierząt: konik z karuzeli marzący o wyprawie gdzieś hen, daleko; myszka, która przypadkiem wypływa na szerokie wody; radosna, rozbrykana Zuzanna - mała dożyca mająca mnóstwo przygód; ślimaki biorące udział w niecodziennym wyścigu; jest i tęczowy zajączek ("Zajączek z rozbitego lusterka"); bawi wyprawa Ludwiczki, której towarzyszą zajączek, ślimak i świnka, a także... strach na wróble! Starsza uwielbia ostatnią historię - "Bajkę wiosenną" autorstwa Hanny Januszewskiej, zatytułowaną "Złoty koszyczek": cudowne ilustracje do niej stworzyła Bożena Truchanowska (zatem i mnie ta opowieść bardzo przypadła do serca, bo pani Bożena ilustrowała także moją ukochaną książkę z dzieciństwa - "Mały pokój z książkami") - dlatego opowieść o wyprawie Jasia-dobosza po tytułowy złoty koszyczek dla Królewny, która sobie taki prezent wymarzyła to nasza częsta lektura.

Zresztą zachwyty są zrozumiałe - wystarczy spojrzeć na nazwiska autorów tekstów, ilustratorów - to cenieni, uwielbiani twórcy, dlatego to świetny pomysł - przypomnieć te historie w formie, w jakiej przed laty się ukazały. Parę tytułów  - choćby "Koniczyna pana Floriana" czy "Zajączek z rozbitego lusterka" - było wznowionych, jednak bez wahania przedkładamy ilustracje z wydania sygnowanego przez Naszą Księgarnię nad tę współczesne... Jak widać, nie zawsze to, co nowsze okazuje się lepsze. 

We wstępie pani Katarzyna Piętka, redaktor, pisze o historii serii "Moje książeczki", dowiadujemy się, że tytułów w niej wydawanych było sporo - a niniejsza pozycja ma podtytuł "Księga pierwsza"... Zatem... Tak! Nie wątpię, że będą kolejne piękne zbiory uroczych opowieści, zachwycająco ilustrowanych, które tak podobają się i dużym czytelnikom, i małym słuchaczom!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Moje książeczki. Księga pierwsza"
Autorzy: Adam Bahdaj, Helena Bechlerowa, Hanna Januszewska, Ada Kopcińska, Anna Świrszczyńska
Ilustratorzy: Hanna Czajkowska, Janina Krzemińska, Maria Mackiewicz, Mirosław Pokora, Bożena Truchanowska, Krystyna Witkowska, Ignacy Witz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 240
Format: 19,5 x 25,4 cm
ISBN: 978-83-10-12442-5Komentarze