"Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim" - lektura na każdy dzień roku i na lata!

Niebawem, lada dzień - 1 czerwca! Szczególny, wyjątkowy dzień - z powodów oczywistych: o tym rozpoczynającym czerwiec święcie marzą najmłodsi, atrakcje planują i starsi, i ich pociechy. Ale w tym roku będzie to podwójnie wyjątkowa okazja - 1 czerwca 1915 roku urodził się ksiądz Jan Twardowski, zatem to okrągła rocznica urodzin - setna. 18 stycznia minęło dziewięć lat od śmierci księdza-poety, którego myśli, wiersze, opowieści, anegdoty, wspomnienia są tak nam bliskie - i to zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Któż z nas nie zna słów: "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" czy "Kiedy Bóg drzwi zamyka – to otwiera okno" albo też "Żeby coś znaleźć, trzeba wiedzieć, czego się szuka."

Ale czy tak dobrze Go znamy? Może jednak warto tę znajomość pogłębić, ugruntować... Niektórym na pewno bliski jest ksiądz Twardowski, wszak to autor tylu przeróżnych książek dla najmłodszych - pogodnych, mądrych historii, które maluchom tłumaczyły pewne zawiłości, pokazywały wiarę radosną. A wiersze księdza Jana to osobny rozdział - wyznam, że wzruszają mnie bardzo, tak proste - a jednocześnie tak zaskakujące, traktujące o rzeczach bliskich, sprawach najważniejszych, skłaniające do zadumy. Niełatwo pisać o sprawach wiary i bywa, że tego typu wiersze bywają trudne w odbiorze, czasem forma jest nieco przesadna, ale nie w przypadku poezji księdza Jana Twardowskiego! Miałam to szczęście być na spotkaniach autorskich - ksiądz Jan w kontaktach z czytelnikami jawił się jako bardzo skromna osoba, głos zabierał przede wszystkim prowadzący - zresztą może nic w tym dziwnego: osoba taka mogła swobodnie wyrażać zachwyt, podziw, emocje, które wiersze w nas budzą. Główny bohater spotkań odczytywał wybrane, ulubione, szczególne wiersze, a wszyscy słuchali w ciszy, pragnąc przedłużyć te chwile w nieskończoność...

A do tego ksiądz Jan Twardowski nie chce tylko głaskać nas po główkach powtarzając, że "Bozia nas kocha" - na tę książkę składają się teksty, w których zwraca się do nas, osób wierzących, zatem wymaga od nas dawania świadectwa tej wiary, życia zgodnego z zasadami, które wyznajemy. Można zatem bez wahania stwierdzić, że niniejsza pozycja pozwala nam stawać się coraz lepszymi, uczy postępowania uczciwego, traktowania bliźnich z większą uwagą, serdecznością, a przede wszystkim - bycia chrześcijaninem nie tylko od święta, ale na co dzień, w każdych okolicznościach. 

Choć oczywiście wiele w "Na ostatni guzik" jest serdeczności, ciepła, zadumy nad tym, co nas otacza, obrazów przyrody, anegdot z życia samego księdza-poety, jego bliskich, znajomych, osób, z którymi spotykał się w swej pracy duszpasterskiej czy podczas spotkań autorskich. Książka ma ciekawą formę - takiego uniwersalnego kalendarza na każdy rok - bo zostały tu przywołane ważne w każdym miesiącu dni, święta, rocznice, a każda tych dat została opatrzona tekstem-przesłaniem skierowanym do młodych czytelników. Czasem to opowieść pochodząca z bogatych doświadczeń księdza Twardowskiego, zawsze - mądra lekcja skłaniająca nas do zastanowienia się nad swym postępowaniem, może do jego zmiany. Świąteczne dni wzbogacone zostały o życzenia księdza Jana kierowane do najmłodszych - niebanalne, zwracające uwagę na to, co ważne, czasem na pozór przewrotne, zabawne, ale i wzruszające, ujęte w oryginalną formę są wyrazem tego, że dzieci była drogie i bliskie autorowi. 

To także przypomnienie o ważnych daniach dla osób wierzących - świętach kościelnych, wspomnieniach świętych, rocznicach, uroczystościach roku liturgicznego. W przypadku najmłodszych czytelników, a może nawet i jedynie słuchaczy, którym starsi będą tę lekturę przybliżać, będzie to cenna pomoc w przybliżeniu zagadnień związanych z wiarą chrześcijańską.

Są w tej książce i wiersze księdza Jana Twardowskiego - tak piękne, prawdziwe, poruszające. Najmłodszych ucieszy fakt, że pozycja ta jest bogato ilustrowana. To solidne, ładne wydanie, zatem przetrwa lata - i po wielokroć może nam ten niezwykły przewodnik-kalendarz towarzyszyć w naszej codzienności, w dniach zwykłych i tych odświętnych. Dzięki tej lekturze przeżyjemy je lepiej, mądrzej...

Polecam
Katarzyna 


"Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim"
Autor: Jan Twardowski
Wybór i opracowanie: Aleksandra Iwanowska
Wydawnictwo Święty Wojciech
Oprawa: twarda
Liczba stron: 216
Format: 21x27 cm
ISBN: 978-83-7516-852-5


Komentarze