"Pomelo wyrusza za mur ogrodu" - "słoniowy" krok w dorosłość;)
Kiedy poznawaliśmy (my wszyscy - wierni fani:)) tego niezwykłego bohatera, Pomelo obawiał się nieco, że "ogród gdzieś się kończy", "coś musi za nim być" - bezpieczny dom pod dmuchawcem, grono przyjaciół, wspólne zabawy, świat ograniczający się do tego, co najbliższe, znane - to wystarczało. Tak było w pierwszej książce opowiadającej o tym nader oryginalnym słoniku: "Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem". Sporo czasu upłynęło i okazało się, że w każdym z nas drzemie potrzeba zmiany otoczenia, odkrycia czegoś nowego, poznawania świata, rozpostarcia skrzydeł;) 

Pomelo dorasta, nęci go nieznane, zatem zaczyna podejmować przeróżne działania, które go zbliżą do zrealizowania marzeń: odkrycia tego, co znajduje się za murem ogrodu. Tytuł pierwszego rozdziału brzmi smutno: "Wszyscy śmieją się z Pomelo" - choć po jego lekturze przekonujemy się, że to złudzenie, "szukanie dziury w całym", a może racjonalizowanie decyzji - opuszczenie dobrze znanego, bezpiecznego miejsca wydaje się być koniecznością. 

A choć nadal to nieznane nieco obaw budzi, choć pojawiają się przeróżne domysły, co też się może poza murem ogrodu znajdować, to Pomelo postanawia, że musi zrobić ten krok. I choć czuje wewnętrzny niepokój, chociaż dociera do niego, jak bardzo ważne jest dla niego to miejsce, przyjaciele, to rozumie także, że musi podążyć za głosem serca, bo... Czy nadal byłby szczęśliwy w bezpiecznym ogrodzie, gdyby porzucił marzenia? 

Zresztą spodziewa się bardzo wiele po tej wyprawie: kusi go to, co za murem, pojawiają się przeróżne wyobrażenia tego miejsca, nadzieja na niezwykłe przeżycia, na miłe spotkania... A jaki jest ten "inny ogród za murem ogrodu"? Och, zupełnie inny, niż to sobie Pomelo wyobrażał, ale jednocześnie także ciekawy, zaskakujący, nieco podobny do znanego świata słonia z długą trąbą, choć i w wielu aspektach odmienny. Nowy - a to też intrygujące, kryje wiele tajemnic i pozwala doświadczać czegoś innego...

To takie niebanalne ujęcie tematu dorastania, zmieniania się, wyzwań, które stają przed nami - także przed najmłodszymi (Młodsza niebawem zostanie przedszkolakiem, co ją na razie bardzo frustruje, ale też i pojawiają się przebłyski akceptacji;)). Jak zwykle filozofujący Pomelo służy pomocą!:)

Polecamy
Katarzyna i Młodsza


"Pomelo wyrusza za mur ogrodu"
Autor: Ramona Bădescu
Ilustrator: Benjamin Chaud
Wydawnictwo: Zakamarki
Oprawa: półtwarda
Liczba stron: 92
Format: 14,5x20 cm
ISBN: 978-83-7776-103-8
Komentarze

  1. Jestem wręcz chora na tę i kilka innych książek dla maluszków, dla kolejnego już muszę mieć ;-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)